Deficytu nie można zwiększać w nieskończoność

0
93


Dzisiaj w cieniu Koronawirusa, demokratyczne prawybory w sześciu stanach. Głosujemy w Mississippi, Michigan, Missouri, w Idaho, Północnej Dakocie i w stanie Washington, dotkniętym pandemią koronawirusa.

Na prowadzeniu Joe Biden, zaś dzisiaj, najważniejsze będą prawybory w Michigan, gdzie kandydaci walczą o poparcie 147 delegatów na konwencję partyjną. To największa ilość delegatów do zdobycia  we wtorek. Wielu komentatorów, chyba z pewną przesadą twierdzi, że Michigan, dla Bernie Sandersa to ostatni punkt oporu. Porażka w Michigan, postawiłaby go w bardzo trudnej sytuacji, zważywszy, że za tydzień prawybory w Ohio, Illinois i Arizonie.

Prezydent Donald Trump jeszcze dzisiaj przedstawi plan wspomożenia gospodarki zagrożonej recesją z powodu koranawirusa.  Póki co giełda po potężnych spadkach z poniedziałek, we wtorek odrobiła znaczną część strat, więc poradziła sobie sama bez programu stymulującego.

Przyznam się szczerze, iż pomysł kolejnej obniżki podatków,gdyż do tego sprowadza się pomysł prezydenta, wydaje mi się absurdalny. W tej chwili deficyt budżetowy po pierwszej obniżce podatków prezydenta, wymyka się spod kontroli, rośnie w tempie, szybszym niż, zwolennicy obniżki podatków przewidywali, dowodzili, że obniżenie podatków spowoduje szybszy wzrost gospodarczy, a tym samym więcej wpływów podatkowych. Deficyt miał nie wzrosnąć. Owszem gospodarka miała się nie najgorzej, ale owy wzrost nie zrównoważył budżetowej dziury. Obecnie deficyt budżetowy USA wynosi 23 biliony dolarów 453 miliardy dolarów i rośnie z każdą chwilą.

Republikanie zawsze starali się uchodzić za partię finansowej odpowiedzialności, krytykowali rządy, zwiększające deficyt. Zawsze był to żelazny punkt programu Republikanów. Demokratów przedstawiali jako ludzi nieodpowiedzialnie zwiększających wydatki, partię, która kocha wydawać, nie swoje pieniądze.

Obecnie Partia Republikańska zapomniała o tym i deficytem, w ogóle się nie przejmuje, jakby dług publiczny wyeksportowano na Marsa. W tym roku, deficyt budżetowy wyniesie nieco ponad bilion dolarów, czyli ponad 1000 miliardów. W przyszłym roku może być jeszcze wyższy. Nieodpowiedzialne zwiększanie wydatków może doprowadzić do greckiego scenariusza. W Ameryce trudno to sobie wyobrazić.  Dlatego mam nadzieję, iż Kongres nie przegłosuje tego planu. Jak sadzę skandalem jest, że wielkie korporacje jak Apple w ogóle nie płacą podatków w USA.  To powinno ulec zmianie.

Wideo: @PragerU

Andrzej Jarmakowski

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: