Dalsze kontrowersje wokół gabinetu prezydenta elekt

0
307

Nie było niespodzianki, elektorzy zgodnie wybrali Donalda Trumpa, który teraz formalnie jest już prezydentem elektem. Prezydent zaprzysiężony zostanie 20 stycznia 2017 roku i wówczas wprowadzi się do Białego Domu.

Nadal trwają kontrowersje wokół nowego sekretarza stanu Rex Tillersona. Jego związki z Rosją są znacznie bliższe niż mogłoby to się wydawać.  Był on w minionych latach prezesem firmy Exxon Neftgas. Do zarządu amerykańsko-rosyjskiej spółki wchodzili ludzie z Rosji, Teksasu i rosyjskiego Dalekiego Wschodu, spółka zajmowała się eksploatowaniem złóż gazu i ropy na rosyjskim szelfie nad Pacyfikiem. Udziałowcem w spółce był bliski współpracownik Putina Igor Sieczyn, wchodzący  również w skład zarządu rosyjskiego Rosnieftu – rosyjskiego giganta naftowego.

Igor Sieczyn znalazł się na liście osób objetych amerykańskimi sankcjami, nałożonymi na Rosję po aneksji Krymu. Sieczyna Tillerson poznał około 20 lat temu, gdy zaczynał z Exxon Mobil prowadzenie interesów w Rosjji.

Po nałożeniu sankcji na Rosję, Exxon Neftgas miała poważne kłopoty z transferen funduszy, pieniadze Sieczyna znajdujące się na zachodnich kontach zostały zamrożone przez rząd USA

Powstaje pytanie, czy nie zachodzi tutaj konflikt interesów. Tillerson zasiadał w zarządzie spółek z osobą, na którą rząd USA nałożył sankcje. Tillerson wypowiadał się za zniesieniem nałożonych sankcji. Ciekawe jak ten konflikt interesów wytłumaczy kandydat na sekretarza  stanu w trakcie przesłuchań w Senacie. Nie będzie to łatwe.

https://www.youtube.com/watch?v=3Ygly205BpY

W Ankarze turecki policjant zastrzelił ambasadora Rosji w Turcji. Zamach nastąpił w momencie, gdy ambasador otwierał wystawę poświęconą wizerunkowi Rosji w Turcji. Strzelając poinformował, że to kara za zachowanie Rosji w Aleppo.

Aleppo zaś dzięki rosyjskiej pomocy zostało opanowane przez siły syryjskie. Trwają rozmowy irańsko, syryjsko-rosyjskie, bez udziału USA. Amerykanie wypadają z rozgrywki na Bliskim Wschodzie.

Zamach w Ankarze nie będzie miał większego wpływu na stosunki rosyjsko-tureckie. Władimir Putin powiedział, iż trzeba wzmocnić walkę z fundamentalistami islamskimi. Turcja systematycznie odchodzi od Zachodu, stając się krajem islamskim.  Turcji wybór, na pewno kraju tego nie będzie w Unii Europejskiej.

Andrzej Jarmakowski

Foto: Inhabitat

Wideo MSNBC/Youtube.com

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: