Czy specustawa pogłębi chaos w budownictwie mieszkaniowym?

0
600

Specustawa mieszkaniowa ma przyśpieszyć proces budowy mieszkań upraszczając biurokratyczne procedury. Obecnie proces uzyskania pozwolenie na budowę trwa 5 lat. Po zmianach potrwa 6-12 miesięcy. Specustawa powinna przejść całą ścieżkę legislacyjną do połowy tego roku.

Specustawa ma doprowadzić do znaczącego zwiększenia liczby nieruchomości dostępnych pod budownictwo mieszkaniowe. Nowe regulacje mają przyśpieszyć proces odrolnienia gruntów. Procedura zostanie skrócona z kilku lat do 6 miesięcy. Powinno to poprawić sytuacje na rynku działek budowlanych w miastach i okolicznych ginach, gdzie problemy z przeprowadzeniem odrolnienia blokują rozwój budownictwa mieszkaniowego.

– W wielu miastach aż ponad połowa gruntów, to grunty rolne, dlatego ułatwienia są bardzo potrzebne – mówi w rozmowie z MarketNews24 Kuba Karliński z firmy deweloperskiej Magmillon. – Ustawodawca chce także uchronić nas przed niekorzystnym zjawiskiem tzw. rozlewania się miast.

Jednak lista pozytywów, które mogą wyniknąć z wprowadzenia specustawy, nie jest wcale zbyt długa.

– Pozwolenia na budowę będą wydawane w innymi trybie niż obecnie, a samorządy terytorialne będą miały niewiele do powiedzenia – dodaje K.Karliński. – Możemy spodziewać się jeszcze większego chaosu inwestycyjnego i urbanistycznego.

Wideo: Biznes w INTERIA.PL – Interia

Wideo: @MarketNews24

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: