Czy płacę minimalną można podnieść do 10 tys. zł miesięcznie?

1
350

Trwają negocjacje dotyczące płacy minimalnej. Rząd sugeruje jej podniesienie w 2019 r. do 2 220 zł, a stawki godzinowej do 14,50 zł. Czy płaca minimalna mogłaby wynosić 10 tys. zł miesięcznie?

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2018 r. wynosi 2100 zł. To 47,3 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2018 r. Minimalna stawka godzinowa w 2018 r. to 13,70 zł.

Jakie byłyby konsekwencje podniesienia płacy minimalnej do 10 tys. zł? – To nie rząd płaci nam wynagrodzenie minimalne, nakłada jedynie ograniczenia – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

– Muszą to zrobić pracodawcy, a jak wysokie mogłoby być najniższe wynagrodzenie, tego dowiadujemy się, gdy następuje pogorszenie koniunktury, bo wtedy pracodawcy będą zwalniać pracowników, a pracownicy będą skłonni zatrudniać się przy wynagrodzeniu niższym od płacy minimalnej.

Foto: Gospodarka – Dziennik.pl

Wideo:@MarketNews24

1 Komentarz

  1. Podnoszenie płacy minimalnej to spłycanie plac średnich i tych trochę wyższych od średnich. Poza tym każda podwyżka jednocześnie podnosi ceny artykułów niezbędnych do życia człowieka, ale napędza kase w podatkach dla rządzących! Żaden kraj, który nie ma stabilnego pieniądza nie jest bogatszy, jedynie na każdej podwyżce bogatszy jest ten kto korzysta z podatków! Naiwni zaś wierzą, że dostają więcej! Rząd już podwyższył o 10 gr paliwa, od następnego roku planuje zabrać pracownikom od 0,5 – 1,5% na dodatkowe ubezpieczenie emerytalne, jednak nie na konta bankowe, a ZUS- swoje, gdzie kasy już dawno nie ma. Płacić mają także pracodawcy, czyli z tej podwyżki nie zostanie nic! Mało przedsiębiorcy nie podwyższa też plac pracownikom!

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: