Czy PiS pójdzie na wojnę z Ameryką?

0
596

 Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, spółka państwowa, zarządzana przez ludzi Prawa i Sprawiedliwości  być może  będzie inwestować w Iranie. Kontrakt ma być podpisany jeszcze w tym roku – twierdzi ekspert.

Od redakcji Progressu: Przypomnijmy więc, iż 2 sierpnia bieżącego roku Stany Zjednoczone nałożyły kolejne sankcje na Iran. Iran wraz z Koreą Północną znajduje się na czarnej liście państw, na które Ameryka zamierza nakładać sankcje ekonomiczne.

Iran w odpowiedzi na nowe amerykańskie sankcje ekonomiczne stwierdził jedynie, że odpowiedź jego będzie proporcjonalna.  Amerykanie uważają, iż Iran złamał porozumienie dotyczące wstrzymania jego programu atomowego, gdyż nie godzi się na międzynarodowe inspekcje.  Dodatkowo Iran czynnie wspiera szyitów w Iraku, jak i w Jemenie, gdzie trwa wojna domowa. Proirańskie ugrupowania w Jemenie, z powietrza atakowane są przez lotnictwo Arabii Saudyjskiej.  Do licznych incydentów między Iranem a marynarką wojenną USA dochodzi na wodach Zatoki Perskiej. Liczyć należy się, z nałożeniem kolejnych sankcji na Iran. Jeżeli więc polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce inwestować w Iranie, to albo  w tej firmie, kontrolowanej przez ludzi PiS rządzą rosyjscy agenci, albo kompletni idioci.

Obecna administracja dodatkowo rozważa wypowiedzenie porozumienia zawartego jeszcze przez Baracka Obamę, dotyczącego irańskiego programu atomowego. Iran nie godząc się na międzynarodowe inspekcje powoduje, że porozumienie dotyczące programu nuklearnego  staje się martwą literą. W tej sytuacji wydaje się, że nałożenie kolejnych sankcji na Iran jest tylko kwestią czasu. Sankcje zaś z pewnością obejmą inwestycje w irański przemysł naftowy.

Ponadto Iran wspiera czynnie organizacje terrorystyczne, jak Hezbollah w Libanie.

Sprawa jest o tyle dziwna, iż wcale nie wiadomo, czy wydobycie ropy ze wspomnianego pola będzie ekonomicznie opłacalne.  Po co więc to zamieszanie? Czy PiS po rozpoczęciu wojny z instytucjami Unii Europejskiej, zamierza także wejść w konflikt ze Stanami Zjednoczonymi?

Dodajmy, iż rozpoczęła się dyplomatyczna wojna wojna USA z Rosją. Amerykanie w rewanżu za ograniczeniu przez Moskwę liczby personelu dyplomatycznego dali Moskwie , dali Rosji trzy dni na zamknięcie konsulatu w San Francisco.

Foto: islam.ru

Wideo: @MarketNews24

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: