Czy dzięki pomocy USA wybudujemy co najmniej dwie elektrownie jądrowe?

0
165


Do 2040 r. w Polsce ma zostać wybudowanych przynajmniej 6 reaktorów jądrowych, zapewniających 20 proc. zużywanej energii, a pierwszy ma powstać w 2033 r. Bardzo duże nadzieje wiążemy ze współpracą z USA.

W planach polskiego rządu było wybudowanie jednej bądź dwóch elektrowni jądrowych. Teraz w  projekcie Polityki Energetycznej Państwa zapisano, że pierwszy blok jądrowy w Polsce o mocy 1-1,5 GW mocy powstanie w 2033 roku, a potem co dwa lata  ma być oddawany do użytku kolejny blok.

Polska podpisała z USA memorandum o współpracy przy energetyce atomowej, co traktowane jest jako sukces wizyty prezydenta A.Dudy i jego spotkania z D.Trumpem. Im więcej znamy szczegółów, tym więcej wątpliwości czy powstanie choć jedna elektrownia jądrowa.

– Problem jest taki, że Amerykanie od dwudziestu lat nie wybudowali żadnego nowego reaktora atomowego, w tym czasie dokończyli budowę tylko jednego, którego budowa rozpoczęła się w latach 80. – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl. 

Natomiast rozwija się tam program małych reaktorów atomowych, na który na razie rząd USA zgodzić się nie chce.

– Teoretycznie jest to możliwa droga rozwoju, ale ta technologia będzie dostępna za 15 lat – wyjaśnia B.Derski.

Od redakcji: Jeżeli ktoś podpisuje dokumenty, które mają być realizowane za lat 20, czyli prawie za ćwierć wieku, to powinien udać się do lekarza. Naszym zdaniem podpisane memorandum energetyczne, jak i strategię energetyczną rządu PiS rozpatrywać można wyłącznie  w kategoriach psychiatrycznych.

Foto: Wiadomości – Onet (polska elektrownia jądrowa stan obecny)

Wideo: @MarketNews24

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: