Czy Amerykanie będą finansować budowę elektrowni jądrowej w Polsce?

2
22
W Żarnowcu Gierek chciał budować elektrownię jądrową. Widok obecny. Elektrownia miała być kopią tej wzniesionej w Czarnobylu.


W porozumieniu USA-Polska, o budowie reaktorów jądrowych w naszym kraju, które ma zostać podpisane w październiku, bardzo istotny jest sposób finansowania inwestycji. Kredyt dla Polski to nie jest najlepsza opcja dla USA.

Polska strategia energetyczna zakłada, że do 2040 r. w Polsce powstawać ma 6-9 gigawatów pochodzących z energii jądrowej, a pierwszy blok jądrowy miałby powstać do 2033 r.

– Ponieważ takie jednostki buduje się przez 10-15 lat, to jesteśmy w ostatnim momencie, aby takie plany zrealizować – mówi w rozmowie z MarketNews24 Mariusz Marszałkowski z BiznesAlert.pl.

Dla USA ten kontrakt jest bardzo ważny ponieważ Amerykanie mają problemy ze słabym popytem na ich technologie jądrowe, które są zdominowane przez Japonię, Koreę i Rosję.

– Polsce zależy na tym, aby inwestycja była finansowana w ramach kredytu udzielonego przez USA, natomiast dla Amerykanów korzystniejsze byłoby zostanie operatorem takiej elektrowni jądrowej czyli czerpanie zysku ze sprzedaży energii elektrycznej – wyjaśnia M.Marszałkowski.

Od redakcji:

Na razie nikt w USA, kredytu Polsce nie udzielił. Prezydent Trump mówił jedynie, że Polska zapłaci Ameryce miliardy, dolarów. Prezydent liczył, że Polska w USA technologię kupi, płacąc Ameryce i tyle.  Wszystko wskazuje na to, że za dwa tygodnie powstanie zupełnie nowa sytuacja. Prezydent Trump rozumie politykę jako, transakcję handlową. Polska wiec będzie miała energetyką jądrową, jak sobie ją kupi. Co zmienią wybory? Zobaczymy.

Od red: AJ

2 Komentarze

  1. 1/ Pouczające jest przyjrzenie się umowie, jaką ostatnio z Amerykanami zawarli Rumuni.
    *
    2/ A co do stanu energetyki jądrowej na świecie to…. sekunda guglowania i proszę jaka kopalnia wiadomośc!
    w_w_w.worldnuclearreport.org/The-World-Nuclear-Industry-Status-Report-2019-HTML.html#construction888

  2. Umowa jest komiczna, nie zakłada ona budowania czegokolwiek, sprzedaży technologii tym bardziej, zakłada powstanie raportu w ciągu 18 miesięcy.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: