Cruz: Trump to patologiczny kłamca

0
537

Dzisiaj rozstrzygną siCruzę prawybory w Indianie. Jeżeli Ted Cruz chce jeszcze liczyć się w rozgrywce, musi w Indianie wygrać.  Porażka praktycznie eliminuje go z walki, choć jego szanse i tak są raczej tylko matematyczne. Obaj kandydaci walczą brutalnie. Trump zarzucił, iż ojciec Ted Cruza brał udział w zamachu na prezydenta Kennedy’ego. Cruz stwierdził, że Trump jest patologicznym kłamcą, narcyzem, skupionym przede wszystkim na sobie. W sondażach Cruz prowadzi, ale jego przewaga niej est  tak dużą, aby senator z Teksasu mógł spać spokojnie.

Odnosząc kampanię do Polski powiedzieć trzeba jedno. W amerykańskiej klasie politycznej panuje zgoda, iż europejscy sojusznicy za swoje bezpieczeństwo powinni płacić więcej. Kasich, czy Cruz po stronie republikanów oraz Hillary Clinton, liderka do demokratycznej nominacji, zgodnie uważają, że obecna sytuacja jest nie do utrzymania. Trump w ogóle grozi wycofaniem Ameryki z Europy. Ameryka nie godzi się na to, aby ponosić ponad 70% kosztów utrzymania NATO.  Taka sytuacja mogła mieć swoje uzasadnienie w czasach zimnej wojny. Dzisiaj jednak jest nie do utrzymania.  Jak to będzie wyglądało konkretnie jeszcze nie wiadomo. Jednak także amerykańscy wojskowi nie ukrywają, że większe zaangażowanie europejskich sojuszników jest niezbędne.  Sprawa może okazać się kluczowa,  gdy przyjdzie do rozmów dotyczących kosztów wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Jak rozłożyć koszty utrzymania czterech batalionów, jakie mają znaleźć się w Europie Wschodniej?

Punkty w Indianie zamknięte zostaną za kilka godzin, kandydaci prowadzili kampanię do ostatnich chwil, przekonując wyborców do swoich racji. W Indianie koncentrowano sie na polityce wewnętrznej, na gospodarce, na ucieczce miejsc pracy z USA.

AJ

Wide Youtube.com

Photo: finance.yahoo.com