Co zabrać ze sobą na letnie piesze wycieczki?

0
264

wakacjeNieodłącznym elementem wielu wycieczek w malownicze zakątki są spacery – nieraz kilkugodzinne i wcale nie po promenadach, ale po bardziej wymagającym terenie. Dlatego jeżeli w programie wycieczki znajdują się górskie wycieczki, zwiedzanie zamków położonych na odludziu czy też malowniczych parków i rezerwatów, warto zaopatrzyć się w odpowiednie wyposażenie do spacerowania.

 

Odzież turystyczna i obuwie

Najważniejsze to przygotowanie się do wyprawy pod kątem odpowiedniej odzieży oraz obuwia. To od nich zależy komfort spacerowania na dłuższe dystanse. Najlepiej postawić na ubrania termoaktwyne, przynajmniej na koszulkę tego rodzaju – ma ona właściwości oddychające i będzie łatwo odprowadzać wilgoć. Także w sklepach dostępne są spodnie, spodenki i legginsy termoaktywne, skarpetki oraz bielizna. Nie można zapomnieć o lekkiej kurtce – przeciwdeszczowej czy typu softshell, która ochroni przed zimnem zależnie od pory roku i miejsca wyprawy.

Druga ważna sprawa do właściwe obuwie trekkingowe, ponieważ to ono najlepiej nadaje się na długie spacery – powinno być idealnie dopasowane do stopy, najlepiej ponad kostkę, z solidną podeszwą, na przykład typu Vibram. Można także zakupić w sandały trekkingowe, które dobrze sprawdzają się w letniej porze.
Dodatkowe akcesoria na spacer

Oprócz odzieży i obuwia potrzebny będzie wygodny plecak o odpowiedniej pojemności dostoswanej do czasu marszu. W plecaku warto umieścić potrzebne produkty – prowiant, napoje, dokumenty, apteczkę pierwszej pomocy, kosmetyki, na przykład chusteczki jednorazowe, żel antybakteryjny, plastry na otarcia. Przyda się także wielofunkcyjny scyzoryk oraz dodatkowo chusta wielofunkcyjna lub czapka, płaszcz przeciwdeszczowy z tworzywa, gdy nie bierze się kurtki.

Biwakowanie – co warto wziąć?

Jeżeli wycieczka zakłada nocowanie pod niebem, wtedy trzeba będzie dodatkowo zaopatrzyć się w namiot oraz w śpiwory i maty turystyczne. Oczywiście, sprzęt ten dostępny jest w wielu różnych wariantach i warto dostosować go do warunków czekających na biwaku. Potrzebne mogą być także innego rodzaju sprzęty, na przykład kuchenka turystyczna z niewielką butlą z gazem, komplet lekkich naczyń i sztućców. Wszystko zależy od tego, dokąd prowadzić ma wędrówka, a także jakie atrakcje po drodze będą czekały na jej uczestników.

Gdzie zaopatrzyć się w sprzęt?

Obecnie potrzebny sprzęt oraz odzież do pieszych wycieczek można kupić w wielu różnych sklepach. Najszerszy wybór czeka w sklepach sportowych – tych popularnych i specjalistycznych, również internetowych, ale można także kupować w hipermarketach, a nawet dyskontach, które sezonowo organizują sprzedaż obuwia, odzieży, niekiedy innego rodzaju wyposażenia.

Nie warto od razu kupować najdroższego sprzętu, ponieważ jest on dedykowany głównie dla ekspertów i pasjonatów. Sprzęt ze średniej półki cenowej będzie dobrym rozwiązaniem dla początkującego amatora spacerów i trekkingu. Dużo pomocnych informacji na temat polecanych marek, konkretnego wyposażenia czy ubrań można znaleźć na stronach internetowych, między innymi na forach turystycznych.

Tekst: Centerfly.pl

Foto: blog.dragonadventures.pl

 

 

 

 

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: