Co wynika z najnowszych zaleceń KE dla Polski

0
492

Dobry stan finansów publicznych to szansa, aby właśnie teraz obniżyć wydatki budżetowe. To byłoby zgodne z opublikowanymi w tym tygodniu zaleceniami Komisji Europejskiej dla Polski. Politycznie o wiele trudniejsze do realizacji jest podwyższenie wieku emerytalnego, skoro właśnie rząd go obniża.

KE zaleca Polsce podwyższenie wieku emerytalnego. Oczekuje również, że Polska powinna poprawić skuteczność wydatków publicznych i ograniczyć obniżone stawki VAT.

– Obniżenie wieku emerytalnego przez rząd doprowadziło do tego, że Polska ma najniższy wiek emerytalny dla kobiet wśród wszystkich państw Unii Europejskiej – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.

O sugestii dotyczącej VAT ekspert mówi, że różnice w opodatkowaniu VAT związane ze stosowaniem obniżonych stawek komplikują system podatkowy, obniżają wpływy do budżetu państwa i komplikują funkcjonowanie firm.

– Natomiast stan finansów publicznych nie jest zły i tę sytuację warto wykorzystać, aby obniżyć wydatki budżetowe.

Dzięki obniżeniu wydatków Polska będzie mogła elastycznie dostosowac się do sytuacji, gdy pogorszy się koniunktura gospodarcza.

Foto: WP Wiadomości

Tekst i wideo: MarketNews24

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: