Co w gospodarce pokazuje indeks strachu?

0
25

VIX, nazywany indeksem strachu, pokazuje jak zmieniają się nastroje inwestorów. Im większa jego wartość, tym gwałtowniejsze będą wahania na rynku. Ostatnio wzrósł do bardzo wysokiego poziomu. – VIX bazuje na zmienności nastrojów inwestorów na rynku opcji na indeks S&P500 – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB.

– Indeks strachu ostro rósł z końcem lutego w związku z bardzo silną wyprzedażą na Wall Street. Indeks strachu wyrażany jest w punktach procentowych, a jego dokładna interpretacja jest dość skomplikowana. Jeśli VIX wynosi 15, to oznacza to, że w ciągu następnych 30 dni zannualizowana zmiana indeksu S&P 500 wyniesie 15%, czyli że w tym okresie indeks wzrośnie lub spadnie o 4,33%. – Indeks VIX wzrósł do bardzo wysokiego poziomu 40 pkt., tylko kilkakrotnie w historii obserwowaliśmy aż tak wysokie jego poziomy.

Przy mniejszych wahaniach związanych z wyprzedażą akcji na NYSE, wynosił ponad 25 pkt. – wyjaśnia ekspert XTB. Rekordowy poziom VIX wynosił 80 pkt. proc., a było to w okresie ostatniego kryzysu finansowego.

Wideo: @MarketNews24

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: