Chiński atak cybernetyczny

2
456

cyberStany Zjednoczone twierdzą, iż Chiny, a konkretnie armia tego kraju dokonała cybernetycznego ataku na Stany Zjednoczone. Łupem hakerów działających na zlecenie rządu komunistycznych Chin padły dany dane osobowe, obecnych oraz byłych pracowników amerykańskich agencji federalnych. Chodzi o ludzi, który posiadali również dostęp do danych poufnych i sprawdzano ich przeszłość. Nie wiadomo w jakim celu Chiny kradły te wrażliwe dane osobowe, aczkolwiek niezależnie od intencji Chiny weszły posiadanie danych dotyczących kilku milionów Amerykanów.

Na przykład, analizując te dane można wyselekcjonować grupę ludzi z problemami i wykorzystując te informacje próbować zwerbować ich do działalności wywiadowczej. Nie był to pierwszy atak cybernetyczny ze strony Chin. Prezydent Barack Obama rozmawiał na ten temat z prezydentem Chin podczas ich ostatniej rozmowy w Kalifornii. Rozmowa ta, jak widać, nie przyniosła odpowiednich efektów.

Amerykanie wykryli wyciek danych personalnych dzięki systemowi „Einstein”, wykorzystywanego do ochrony federalnych sieci komputerowych. Ustawodawcy na Kapitolu pytają o bezpieczeństwo USA, wzywając do lepszego zabezpieczenia sieci.

Oczywiście nie był to pierwszy atak, o dokonanie którego podejrzewano Chiny. Teraz jednak palcem pokazano na sprawcę ataku. Amerykańska społeczność wywiadowcza nie ukrywa, iż w sieci toczy się wojna. Takie kraje jak Rosja i Chiny posiadają specjalne komórki do prowadzenia wojny w sieci.

Na ile bezpieczny jest system bankowy? To dopiero okazałoby się, gdyby został on poddany atakowi, takiemu jak ten, dokonany na jednostki zajmujące się gromadzeniem danych pracowników federalnych.

 Na Ukrainie

Prezydent Barack Obama potwierdził konieczność utrzymania sankcji nałożonych na Rosję w związku z agresją na Ukrainę. Prezydent powiedział, iż sankcje ulegną zaostrzeniu, gdyby we wschodniej Ukrainie doszło do wznowienia walk.Mówi się, że Waszyngton ma przygotowany kolejny zestaw sankcji, z odcięciem Rosji od bankowego systemy SWIFT, co cofnie rosyjski system bankowy do czasów średniowiecza.

Na Ukrainie ostatnio niemal każdego dnia, dochodzi do poważnego naruszania porozumienia o zawieszeniu broni. W rejonach opanowanych przez tak zwanych separatystów przebywa około 11 tysięcy rosyjskich wojskowych, głównie z sił specjalnych. Prezydent Ukrainy Peter Poroszenko twierdzi, że prawdopodobieństwo rosyjskiej agresji w Donbasie jest bardzo wysokie. Ukraina stara się przestrzegać porozumienia o zawieszeniu broni, jednak jej siły są systematycznie atakowane przez Rosjan udających tak zwanych separatystów.

W tak zwanej Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej rządzą bandy o kryminalnym charakterze. Na razie do wznowienia walk na pełną skalę we wschodniej Urainie jeszcze nie doszło, ale może to stać się w każdej chwili.Sytuacja jest bardzo napięta.

Z kolei na froncie wojny z tak zwanym Państwem Islamskim nie był to dobry tydzień dla sił koalicji. ISIS zdobywało nowe tereny, burza piaskowa w kończącym się tygodniu spowodowała zmniejszenie ilości nalotów.

Amerykańska publiczna wstrząśnięta jest faktem, że 8 z 10 talibów, którzy napadli na Malalę, nastolatkę walczącą o prawo dziewcząt do edukacji, zostało uniewinnionych przez pakistański Trybunał. Jeszcze jeden przyczynek do zrozumienia do czego prowadzi religijny fundamentalizm.

Do tego nutu fundamentalistycznego  zaćmienia zaliczyć można wypowiedzi polskich biskupów o tym, iż karmienie piersią może powodować fascynację nagością, albo o szkodliwości weekendowych wyjazdów a miasto.

Andrzej Jarmakowski

Foto: http://worldiscover.org

2 Komentarze

  1. “Takie kraje jak Rosja i Chiny posiadają specjalne komórki do prowadzenia wojny w sieci.”
    USA ma Cisco.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: