Chicago słono płaci za policyjne tortury

0
458

odznakaKomitet Finansowy Rady Miasta zaaprobował kolejną ugodę sądową z ofiarami policyjnych tortur. Marvin Reevez i Ronald Kitchen dostaną w sumie 16.5 miliona dolarów. Obaj panowie oskarżeni zostali o zamordowanie dwóch kobiet i trójki dzieci. Osławiony oddział porucznika Johna Borge przyznanie się do winy wymusił torturami. Oskarżonych głodzono, bito rażono prądem elektrycznym. Oskarżeni w więzieni spędzili ponad 20 lat. Obecnie uznani zostali za niewinnych.

 

To pokłosie jednego z największych skandali w chicagowskiej policji, który nigdy do końca nie został wyjaśnieniony, winni dzięki rozmaitym sztuczkom prawnym praktycznie nigdy nie zostali pociagnięci do odpowiedzialności.

 

W tym roku ofiarom policyjnych tortur wypłacono już ponad 66 milionów dolarów. W sumie odszkodowania związane z działalnością porucznika Burge kosztowały podatników Chicago 88 milionów dolarów, ale to jeszcze nie koniec. W tej chwili nie sposób oszacować ile podatnicy zapłacą za ten policyjny bandytyzm. Niektórzy ekperci sadzą, że miasto może to kosztować nawet do 250 milionów dolarów.

 

AJ