Chcą wprowadzenia “janosikowego”?

0
323

linNiektórzy politycy w Illinois, z Partii Demokratycznej wskazują, że obecny system finansowania szkół powiększa przepaść, dzielącą między szkoły z bogatych przedmieść, a placówkami oświatowymi z mniejszych i biedniejszych okręgów szkolnych.

W Chicago szkoły muszą wydawać spore środki na bezpieczeństwo, czy transport swoich uczniów, w wielu miejscach i tak z powodów finansowych nie są w stanie dotrzeć do potrzeb wszystkich uczniów.

Rzeczywiście różnice są spore, ale Chicago i tak wcale, nie wygląda najgorzej:

Przeciętnie w Illinois wydaje się 12.045 dolarów na ucznia.

W Chicago – (okręg numer 299) 13,791. Jednak w Lake Forest, okręg 115 jest to już 22,917, zaś w Township School District (okręg 113) 23.184. Różnice są więc spore.

Trzeba jednak pamiętać, że w Paryżu i Hamburgu na przeciętnego ucznia wydaje się mniej niż w Chicago, zaś poziom edukacji jest znacznie wyższy. Także w Polsce w Sopocie, czy w Gdańsku nakłady są znacznie niższe, koszty edukacji znacznie niższe, a poziom edukacji, o czym świadczą testy PISA, wyższy. Te niższe koszty powodują, że na Uniwersytecie Medycznym, czy na Politechnice Gdańskiej, korzystając z kursów prowadzonych po angielsku, studiuje wielu studentów z USA.

Wiele problemów z finansowaniem edukacji w USA wynika z niedofinansowania systemów emerytalnych nauczycieli. Tylko dlaczego nauczyciele, czy pracownicy miejscy wyjęci są z normalnego systemu, zostali uprzywilejowani specjalnym systemem emerytalnym, który w Detroit na przykład zbankrutował. Można zrozumieć, iż z tego typu przywilejów korzystają służby mundurowe. Dlaczego jednak miejscy biurokraci oraz nauczyciele? Jeżeli pragną posiadać wysokie emerytury, niech płacą na jakaś formę 401 (k), czy podobna emeryturę kapitałową i przede wszystkim sami sobie opłacają składki Tego typu reforma rozwiązałaby wiele problemów finansowych oświaty.

Mamy nadzieję, że “janosikowe” pozostanie polskim wynalazkiem. Zabrać bogatym i rozdać biednym, to pomysł bolszewików. Ci jednak sami ukradli, a biednym nigdy nic nie dali, co najwyżej celę na Kamczatce. Nie są to więc dobre pomysły.

Ponadto żadne nawet największe pieniądze, nie zastąpią uwarunkowań kulturowych i chęci uczenia się. Jak tego zabraknie, to święty Boże nie pomoże.

AJ

Foto: en.wikipedia.org (Lincoln Park HS)

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: