Ceny żywności w Polsce drastycznie w górę, będzie gorzej

0
54


W Polsce rośnie inflacja. Ceny rosną, a te żywności nadzwyczaj mocno. Z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że ceny jedzenia rosną w Polsce szybciej niż w poprzednich latach. Dobrych wiadomości nie ma – zjawisko to może się jeszcze pogłębić. Podwyżki cen może pogłębić jeszcze susza.

W ostatnich dekadach, ceny żywności rosły średnio o 2.5% rocznie. Obecnie wzrost cen żywności jest znacznie wyższy i przekracza 6% w skali roku. Niestety, ceny żywności nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. W tym roku skala podwyżek może być jeszcze wyższa.

Coraz bardziej widoczna susza, może spowodować kolejną falę podwyżek cen żywności. Żywności na rynku będzie mniej, co wpłynie na jej ceny. Eksperci stwierdzają, iż podwyżki dotykają przede wszystkim gospodarstwa o niższych dochodach, które na żywność wydają coraz większy procent dochodów. W negatywnym scenariuszy w uboższych rodzinach blisko 50% dochodów może zostać przeznaczonych na zakup żywności.

Mimo suszy, rząd wyprzedaje z magazynów, zboże, znacznie obniżając poziom rezerw. Jeżeli chodzi o suszę, to deszcze padające w trakcie majówki nie poprawił sytuacji. Wody spadło zbyt mało, aby w istotny sposób wypłynąć na zmianę sytuacji.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: