Ceny ropy w górę, koniec taniego paliwa?

0
373

ropaOrganizacja Eksporterów Ropy Naftowej OPEC po bardzo długich i ciężkich negocjacjach porozumiała się w sprawie cięcia produkcji ropy – podaje anonimowe źródło Agencji Reutera. To pierwsza taka decyzja od ośmiu lat. Ceny ropy poszły w ciągu dnia w górę o nawet osiem procent. Na większe redukcje zgodziła się Arabia Saudyjska. Przez długi okres czasu Arabia Saudyjska i USA działały wspólnie, utrzymując niskie ceny ropy, co godziło w rosyjski budżet. Saudowie jednak niezadowoleni ze wzrostu znaczenia Iranu, zaczęli działać na rzecz porozumienia w OPEC i osiągnęli je. Porozumienie może oznaczać koniec taniej ropy na długi, długi czas.

Źródła Agencji Reutera potwierdziły, że kraje OPEC porozumiały się w sprawie cięcia produkcji. Według tych informacji na spotkaniu w Wiedniu ustalono to samo, co miesiąc wcześniej w Algierze.

Produkcja ma spaść do 32,5-33 mln baryłek dziennie, z 33,6 mln obecnie.

OPEC zawiesił w prawach członka Indonezję, która nie godziła się na wspólną politykę cenową. Obecnie już wiadomo, że OPEC się porozumiał i obniży produkcję.

Kierowcy nie ucieszą się z tej wiadomości, gdyż paliwa w Polsce zdrożeją jeszcze więcej z powodu niskiego kursu złotówki. Ceny paliw podskoczą jednak na całym świecie. W ciagu kilku tygodniach powinno to być widoczne także na amerykańskich stacjach benzynowych. Dla Polski decyzja ta przyczyni się do pojawienia się inflacji, po raz pierwszy od długiego czasu.

Wideo: MarketNews24.pl

 

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: