Burzliwy początek roku

0
428

W Iranie szósty dzień z rzędu trwają antyrządowe protesty wzwiązane z fatalną sytuacją ekonomiczną. W  trakcie protestów śmierć  poniosło kilkadziesiąt osób. Prezydent Donald Trump wspiera protesty, ale niestety nie widać akcji dyplomatycznego nacisku na Iran, taki nacisk byłby zapewne bardziej skuteczny, zwłaszcza Europa z powodu stosunków handlowych z Iranem, mogłaby sporo zrobić w tej kwestii.

Iran ostro krytykuje USA, mówiąc o wtrącaniu się zagranicy w wewnętrzne sprawy Iranu. Argumentacja szefa irańskiej dyplomacji była identyczna z tą używaną przez polityków PiS.krytykujących polityków opozycji za rzekome donoszenie na swój kraj. Rozumowanie satrapów, dyktatorów zawsze jest takie samo. Nicky Haley wygłosiła wONZ płomienne przemówienie w ONZ, broniąc praw człowieka, wspierając manifestantów w Iranie.

Sensacyjne informacje nadeszły z Korei Północnej, chce ona rozmawiać z Południem na temat uczestnictwa drużyny północnokoreańskiej w Olimpiadzie, która rozpoczyna się za miesięc.  Korea Północna chce rozmawiać z Południem, wyautowany z rozmów został prezydent USA . Donald Trump prowadzący politykę zagraniczną za pomocą twittera, napisał, iż może to być dobra wiadomość, a może być zła. Prezydent skrytykował Pakistan za niedostateczne wysiłki na rzec zwalczania terroryzmu. Haley w ONZ powiedziała, że Pakistan od dawna prowadzi podwójną grę, czego Ameryka tego nie akceptuje. Haley zapowiedziała nadzwyczajne posiedzenie Komisji Praw Człowieka ONZ w sprawie Iranu. Haley podkreśliła w ONZ, iż USA nie godzą się na nuklearny status Korei Północnej.

Do pracy wraca Kongres. Biały Dom jasno dał do zrozumienia, że nie będzie zgody prezydenta na rozwiązanie problemu tak zwanych „dreamersów” jeżeli Kongres nie przyzna funduszy na budowę muru, na granicy z Meksykiem.

Najbliższe  tygodnie zapowiadają się ciekawie. Szykuje się batalia w sprawie reformy systemu ubezpieczeń społecznych. Czy Donld Trump zapowie ograniczenia progrmów Medicare i Social Security? Prezydent chciałny biliona dolarów na infastrukturę. Tylko jak to pogodzić z coraz głośniejszymi obwami ekonomistów  i polityków dotyczących rosnącego zadłużenia finansów publicznych? Ekonomiści coraz częściej ostrzegają, że Ameryka może skończyć jak Grecja.

Oczywiście wszelkie cięcia programów społecznych jak Medicare będą skrajnie niepopularne, mogą zagwarantować Demokratom wygraną w listopadowych wyborach. Republikański senator Orrin Hatch zapowiedział, iż przechodzi na emeryturę wraz z końcem kadencji. Mówi się, iż na jego miejsce może kandydować Mitt Romney.

Foto: Samaa TV