Brytyjka odpowiada na polski hejt

4
466

Brytyjka aktualnie mieszkająca w Polsce, prezentująca swoje opinie na You Tube, postanowiła odpowiedzieć na hejt, jaki ją spotyka. Warto się chwilę zastanowić się nad tym, zwłaszcza dzisiaj w 15. Rocznicę naszego członkostwa w Unii Europejskiej.  Moim zdaniem bardzo dobrze, że dziewczyna opowiedziała o hejcie i próbach wysyłania jej do Afryki, gdzie ponoć jej miejsce.

Mój bliski przyjaciel, Janusz Majewski, urodzony w Polsce, dawniej więzień polityczny, współzałożyciel Ruchu Młodej Polski, delegat na historyczny I zjazd Solidarności ma brązową skórę. Powiedział mi, że dawniej, w naszym ukochanym Gdańsku, nigdy nie spotkał się z przejawami rasizmu. Inaczej jest dzisiaj, kiedy władzę objął PiS, nie chce jeździć do Polski, nie czuje się tam komfortowo z powodu koloru swojej skóry. Niestety prawdą jest, że PiS sprzyja i popiera postawy ksenofobiczne i rasistowskie.

Hejterskie komentarze jakby chciały udowodnić, iż 15 lat temu rację mieli Ci, którzy mówili, że nie należy przyjmować Polski do Unii Europejskiej, że to przedczesne. Dzisiaj mówią,  – widzicie mieliśmy rację.

Powiedzmy sobie szczerze, mamy w Polsce problem z rasizmem i antysemityzmem. Tego faktu nie sposób ignorować.

Pamiętam, kiedy w trakcie ostatnich piłkarskich mistrzostw świata znajomy, pokazując mi francuską reprezentację w trakcie grania Marsylianki.- Zniesmaczony mówi, czy oni tam nad Sekwaną nie mają 11 białych facetów?

– Nie wiem – odpowiedziałem, wydaje mi się, że oni wszyscy są Trójkolorowi, co ich łączy i spaja.

Pani z Wielkiej Brytanii ma rację rzecz jasna, udowadnia, że warto zastanowić się nad samym sobą. Czy naprawdę zrobiliśmy wszystko, aby eliminować zachowania rasistowskie i ksenofobiczne? Nie, przede wszystkim nie można pozostawać obojętnym wobec takich postaw. Należy jasno pokazywać, iż nie ma przyzwolenia na takie postawy.

Foto: YouTube

Wideo: @Anetka Vlogs

4 Komentarze

  1. Dramatem jest, że to dzieje się w katolickim (podobno) kraju, w XXI wieku i w dodatku mającym pretensje bycia wysoko rozwiniętym i przodującym w Europie.

  2. Cyt:”Niestety prawdą jest, że PiS sprzyja i popiera postawy ksenofobiczne i rasistowskie. “. Nieprawda, PiS jest sprawcą, ciche przyzwolenie na łamanie prawa. Po prostu PiS psuje prawo, naginając, łamiąc, wykorzystując do swoich partyjnych celów. Progress for Poland to widzi – a PO i opozycja tego nie widzi. Dlaczego? Opozycja widzi tylko czubek własnego nosa!

  3. Proszę o jakieś konkretne dowody i cytaty, że PIS sprzyja “sprzyja i popiera postawy ksenofobiczne i rasistowskie”. A drugie skoro, według autora “mamy w Polsce problem z rasizmem i antysemityzmem i tego faktu nie sposób ignorować”, to jak nazwać to co się dzieje we Francji i Niemczech? Gdzie samych aktów antysemityzmu- zliczanych przez samych Żydów- jest kilkaset razy węcej jak w Polsce.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: