Biznes: rodzina zastępcza!!!!!

9
704
Biznes: rodzina zastępcza!!!!!

Kiedy mogłem wspierałem SOS Wioski Dziecięce swoim 1 procentem. Zawsze uważałem, że praca przy dzieciach, czyli u podstaw ma wielkie znaczenie…. Dzieci pokrzywdzone przez los (zawsze jest ich jakiś procent) nie mogą pozostawać na marginesie społeczeństwa! Nie mogą!!! Poznałem potem człowieka prowadzącego zawodową rodzinę zastępczą, która mogłaby być wzorem dla niejednej rodziny prawdziwej. Aliści przed paru dniami opublikował on wybitną Rozmowę Niezależną z posłem Janem Szmitem! Nie słucham tych rozmów, bo jest to najgorsze dziennikarstwo pod słońcem, ale to przesłuchałem po przeczytaniu oburzonego komentarza właśnie mojego znajomego. Zacytuję go prawie in extenso, bo wystarczy on za wszystkie komentarze i wyjaśnia o czym poseł raczył był ględzić.
„Panie pośle Jerzy Szmit!!! Jakim prawem nazywa mnie Pan Hieną!!!?? Jakim prawem plecie Pan te wszystkie pierdoły!!!??? Nie byłem nigdzie z żoną od 16 lat razem! Nawet na uroczystości rodzinne chodzimy oddzielnie bo któreś z nas musi być w domu z dziećmi. Kiedy był Pan żoną np w kinie lub teatrze, albo na uroczystości rodzinnej? Bo ja ostatnio 16 lat temu!!! Twierdzi Pan ze dorabiam się na dzieciach i ze to dobry interes! Powiem Panu tak – mam w domu pionizator. Jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju jednego z MOICH dzieci. Kosztował 3 lata temu 9800 złotych. Państwo sfinansowało jedynie 2000 zł. Żeby go kupić musieliśmy wziąć kredyt. Sika Pan za darmo? Jedna z moich córek jest cewnikowana 7 razy dziennie. 1 cewnik kosztuje złotówkę. Za każdym razem musi być nowy i sterylny. Dzienny koszt siku zatem to 7 zł. 8zł kosztuje Rectanal-płyn do lewatywy,która trzeba robić co 3 dni. Ale Pan robi kupę za darmo. Koszt leków podać? Koszty rehabilitacji też Panu wyliczyć?
Pytam zatem JAKIM PRAWEM NAZYWA PAN /poseł na sejm RP/ MNIE HIENĄ I PLECIE PIERDOŁY????!!!!!! JAKIM PRAWEM PAN OBRAZA MOJĄ ŻONĘ I MNIE???!!!! Mamy czworo niepełnosprawnych dzieci. Takich, których nikt nie chciał ze względu na ich niepełnosprawność. Gdyby nie my, byłyby od dawna w domach pomocy społecznej. Daliśmy im Mamę i Tatę. Ich świat zaczyna się i kończy na nas, a nasz świat zaczyna się i kończy na nich. Mają dom i rodzinę . A Pan śmie mówić takie słowa? Gdybyśmy nie dostali w prezencie starego czternastoletniego auta to nawet nie mielibyśmy czym jeździć.
A Pan śmie twierdzić, że dorabiamy się na dzieciach… Jest mi bardzo przykro. Bo to po prostu bardzo boli. Oczekuję na Pana oficjalne przeprosiny!” Autor prosił, żeby nie udostępniać, bo treść jest zbyt osobista. Zachowam więc jego anonimowość, podredagowawszy.
Przeczytawszy to – po raz kolejny stwierdziłem na czym polega niezależność tych rozmów, którymi szczyci się Gazeta Polska, są które ją – i tych, którym się to podoba – kompromitują. Prowadzający dziennikarze wyraźnie lubują się w eksponowaniu takiego sposobu mówienia o problemach. Tak jest i tu: ze statystyk wyciąga prowadzący przerażające (jak zawsze) informacje…. O odbieraniu rodzicom dzieci po to, żeby jacyś tam zarobili. W tle czai się t en dochód! Z tego robią biznes! Oczywiście winna jest Platforma Obywatelska, bo jakże by nie! To jest celowe działanie…
Skądinąd słuszne zdanie, że państwo zamiast wspomóc rodziny prawdziwe opłaca te zastępcze jest wyprowadzone w kierunku: to dobry biznes! I to oszukańczy. Znowu pada nazwa Platformy Obywatelskiej… Wspomina się o Rzecznikiem Praw Dziecka, który się tym nie zajmuje, a przecież jest świeżo po nominacji przez koalicję rządzącą.
Jest rzeczą oczywistą, że mechanizmy opieki nad dzieckiem muszą podlegać szczególnej kontroli, bo są zjawiska różne zapisane w ludzkiej naturze. Ostatnie wiadomości także z USA o tym mówią. Natomiast nie ma żadnego powodu, żeby mówić to w tym stylu: jest niż demograficzny, ludzie chcą się wykazać i porywają dzieci rodzicom, żeby zarobić.
Dzięki tej sprawie moje wiadomości na ten temat jeszcze się poszerzyły. Inna matka zastępcza wspomina czasy sprzed podjęcia się tej ciężkiej pracy: „mój staż to tylko 11 lat. Pakuje się torby i zamyka drzwi na klucz i jedzie na lotnisko. Samolot się unosi i ląduje. Taksówka dowozi Was do hotelu i laba……… Zwariowałam ? kiedyś tak było , a teraz ……………………………………. też jest ok , inne priorytety!”
Przy okazji poznałem opinię Joanny Luberadzkiej-Grucy z fundacji Przyjaciółka (tak to od nazwy znanego od 60 lat pisma), która zajmuje się od dziesięciu lat pomocą dzieciom, przede wszystkim tym, które wychowują się poza własną rodziną, a także działaniami wspierającymi rodziny. Jest ona członkiem Forum Darczyńców – związku niezależnych i samodzielnych finansowo organizacji przyznających dotacje na cele społecznie. Dziwnym trafem jej zdanie na temat nierzetelnego dziennikarstwa Gazety Polskiej (ja dodam, że przecież nie tylko w tej sprawie, co wielokrotnie Progress pokazywał). Tu szczyty osiągnął Jacek Sobala, ale pani Gruca wymienia też osiągnięcia Wierzchołowskiego. Tak jak ja – nie będzie ona już oglądać Gazety Polskiej VOD i niezależnejpl.
Pani Gruca określiła posła Szmita jednoznacznie: nie należy na takich ludzi głosować nigdy! Należy za to odszukać posłów i senatorów, którzy sami „robią lub robili biznes jako rodziny zastępcze” i zachęcić ich do użycia tej wiedzy.
Każdy kto ma pojęcie o potencjale (eksploatacyjnym skądinąd) pojedynczego człowieka i wymaganiach jakie mają nawet zdrowe dzieci, musi sobie zdać sprawę, że w świat poszedł kłamliwy komunikat upozorowany na rzetelną opinię. Zupełnie jak w sprawie smoleńskiej. Poseł Szmit pokpiwa sobie z państwa w ogóle, nawet przy okazji wspominania o pójściu do szkoły syna. Winna jest oczywiście (w domyśle) Platforma Obywatelska, na co panaceum ma Gazeta Polska mrugając okiem Sobali do posła Szmita czy Biniendy.
Warto podkreślić, że cywilizacja niesie ze sobą różne zagrożenia. Mechanizmy pomocy dzieciom też. Muszą one być kontrolowane, ale takie kontroli nie zapewniają osoby nie potrafiące zdefiniować zagrożeń, ani projektować narzędzi walki z nimi. One wiedzą, że gdzieś dzwonią, ale nie wiedzą w którym to kościele.

Fot. Rafał Wodzicki: ojciec z synami dobrze wiem jakie to zajęcie…

9 Komentarze

 1. Jestem Tata zastepczym od 19 lat. Man Specjalistyczna Zawodowa Rodzine Zastepcza. Many czworo niepelnosprawnych dzieci. Państwo nigdy nas nie rozpieszczalo. Ale ta wypowiedz posła jest SKANDALICZNA! Nie odbieram dzieci nikomu. Biologiczni rodzice moich dzieci są pozbawieni władzy rodzicielskiej. My jesteśmy prawnymi opiekunami i ich rodzicami. Nasze dzieci nigdy nie usamodzielnia się i na zawsze zostaną z nami. Nawet jak skończy się dla nich rodzina zastepcza,która ustaje z momentem osiągnięcia przez dziecko 18 lat. Moje dzieci po prostu są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Dlatego jestem oburzony takim traktowaniem nas. NIE MA MOJEJ ZGODY NA TO!!!

 2. Max. z rodziny zast. zawod. mogę wyciągnąć 7500zł/miesiąc (przy szóstce dzieci pod opieką). Czyli to robię dla OOOOLBRZYMIEGO zarobku. a 10tys./mies Pana posła to wręcz głodowa pensja. Pan poseł jest taki biedny , nie wcisneli go do żadnej rady nadzorczej koledzy partyjni. ehhh… nic tylko iść na policję bo “handel dziećmi” godzi w moją skazitelność :/. a Serio, dobrze że jestem młody i potrafię ignorować debili i małpy. Żaden z moich znajomych i współpracowników za ŻADNE pieniądze nie chciałby się ze mną zamienić (a mamy tylko trójkę dzieci na razie) i to coś mówi jak ledziutka i bezstresowa jest to praca. nie to co w radzie nadzorczej tam to trzeba się umieć naściemniać a to wiadomo męczy.

 3. OD 2003 roku wychowujemy dzieci w Rodzinie Zastępczej , dzisiaj już przekształconej w Rodzinny Dom Dziecka.

  Po obejrzeniu tego materiału i po wcześniejszych artykułach wnoszę sprzeciw !! Nie daję zgody na tak okropną ocenę !!

  Proszę o natychmiastową interwencję , nie chcę być ofiarą przyszłych wyborów ,nie daję zgody na manipulację hasłem “dla dobra dziecka ” Takie działania są psychicznym znęcaniem się nademną i takimi rodzinami jak nasza.

  Nie daję zgody na kłamstwa pod moim innych Rodzin Zastępczych adresem !!!!!!

  http://www.youtube.com/watch?v=1YAhT9VwGa0

 4. Jestem rodziną zastępczą od 10 lat mój biznes to spracowane ręce nad 7 wychowanków … ale radość w sercu .Troje samodzielnych dzieciaków co nie chcą od nas odchodzić bo dokąd .Przez 10 lat rodzice nie chcieli ich znać.Moi znajomi zrobili biznesy ale nie widziałam biznesmena z rodziną zastępczą. Moim biznesem jest empatia, pracuje zawodowo i mąż też nikt z nas nie żyje z pieniędzy dzieci czasem odwrotnie .Z takimi powiedzeniami gazetkowymi już się spotkałam ale krawężniki omijam szerokim łukiem ,pozdrawiam tych PANÓW i zyczę powrotu do rozumu .
  Zofia

 5. Witam Pana serdecznie,

  Jestem rodziną zastępczą niezawodową i niespokrewnioną dla 7 dzieci – dzieci które wspaniale się dziś uczą, które uczęszczają na zajęcia edukacyjne-prywatne, które są uśmiechnięte od kiedy wstaną aż do wieczora, które przez ostatnie kilka lat mieszkania ze mną NIGDY nie powiedziały ,,chcę wrócić do rodziców biologicznych” dzieci ,które na powrót nie miały szans i nie z powodu problemów finansowych ich rodziców. Panie pośle dzieci te przeżyły wiele traumatycznych chwil w swoim życiu za sprawą swoich najbliższych – jestem zszokowana materiałem filmowym w jakim brał pan udział. Jest mi ogromnie przykro ,że zostałam tak jak wielu cudownych ludzi skrzywdzona komentarzami typu: ,,rodziny zastępcze to niezły biznes” –
  Panie pośle nie tutaj jest miejsce na wypisywanie i tłumaczenie ale ja Pana zwyczajnie zapraszam do mojego DOMU nie placówki w której jak Pan powiedział wydatki są większe bo i potrzeby są większe- zapraszam ,aby zobaczył Pan jak spełniam potrzeby MOICH dzieci -bo mają tylko mnie i mojego męża tak się składa za całe 1000 zł i porównał ich byt i ich dobro z dziećmi które przebywają w placówkach . Pozna Pan również naszą psycholog kliniczną -rodzinną z którą współpracujemy od kiedy jesteśmy rodzicami,zobaczy Pan ile szkoleń kończymy każdego roku z własnych funduszy -aby stawać się jeszcze większym oparciem dla dzieci i pozna Pan dziecko ,które rok temu walczyło o życie bo było zagłodzone a dziś biega, śmieje się i woła ,,Mamusiu” -ale co więcej opowiem Panu jak wygląda moje życie bo zapewniam ,że nie jest usłane różami dzięki takim nieprawdziwym informacjom w mediach ale zapewniam również ,że jest wyjątkowo piękne . Wie Pan dlaczego? Dlatego ,że sa ludzie którzy zanim mnie oskarżą tak jak Pan chcą poznać, porozmawiać, chcą dowiedzieć się jaka jest PRAWDA a nie co ktoś powiedział czy napisał . Pani Zofia Romaszewska ma zapewne namiary na moją rodzinę -zadzwonię do niej i poproszę aby odwiedziła nas w Pana towarzystwie, mam nadzieję że zmieni Pan wówczas zdanie co do tego czy rodzinie biologicznej wystarczy dać 1000 zł aby było lepiej -ja wieloletni wolontariusz domu dziecka oraz matka zastępcza 7 dzieci z których 5 ich rodzice NIGDY się nie zainteresowali powiem Panu ,że nie wystarczy i co więcej powiem Panu ,że prawa rodzicielskie odebrać nie jest łatwo a czasem blokuje to przyszłość i szczęście tych dzieci . Na koniec powiem Panu ,że jeśli ma Pan ochotę wypowiadać się negatywnie na temat rodzicielstwa zastępczego warto najpierw poznać tych ludzi i te dzieci, warto zapytać ich jak sie czują , czego im brakuje i gdzie chciałyby być …warto Panie pośle bo być może nieświadomie ,ale zranił Pan wielu ludzi i bardzo Pana proszę o przemyślenie w imieniu 15 rodzin zastępczych ,które dziś kontaktowały sie ze mną w tej sprawie.

  Pozdrawiam mimo wszystko serdecznie i całkowicie poważnie zapraszam Pana do naszego DOMU a mieszkamy w okolicy Warszawy. Chętnie opowiem Panu to o czym WARTO MÓWIĆ głośno i co może pomóc dzieciom bo to o nie należy walczyć -nie o nas, nie o nasze imię ale o ich rzeczywiste dobro.

  Katarzyna

 6. Bardzo się cieszę, że się taki ruch koło tego tematu zrobił. Ciekawe jak ta sprawa wygląda w USA? Może ktoś wie?

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: