Bezwarunkowej kapitulacji nie będzie

1
404

SONY DSCObserwując dzisiejsze wydarzenia w Waszyngtonie można powiedzieć tak. Spiker Izby wyraźnie daje do zrozumienia, że bezwarunkowej kapitulacji jego partii nie będzie. W gruncie rzeczy żądania demokratów, polegające na odmowie rozmawiania o czymkolwiek, zwłaszcza na temat Obamacare sprowadza się do stwierdzenia, że jedyną drogą do rozwiązania sytuacji jest bezwarunkowa kapitulacja republikanów. Tymczasem Boehner musi mieć coś do powiedzenia swoim kolegom partyjnym.

Spiker Izby, choć być może jego taktyka nie ma większości w Izbie zdaje się mówić: “róbcie co chcecie, ale ja bezwarunkowej kapitulacji nie ogłoszę.

Nie wykluczone, że zaczyna to przynosić pewien skutek. W czwartek ma dojść do spotkania liderów Kongresu z Prezydentem. Rozmowy nie będą z pewnością łatwe, zwłaszcza, że obie strony nie mają do siebie zaufania. Brak zaufania z pewnością nie ułatwi znalezienie rozwiązania.

Trzeba także zauważyć, że prezydent i demokraci prowadzą bardzo brudną grę polityczną. Mimo, iż Izba uchwaliła ustawy załatwiające sprawy finansowania parków narodowych, czy wielu programów medycznych, w Senacie demokraci nie chcą ich przegłosować. Starają się więc, aby fakt zamknięcia rządu był jak najbardziej dotkliwy dla społeczeństwa. Mówi się, że rząd domagał się zaprzestania prowadzenia kuracji onkologicznych. Pokazuje to jak wielkie różnice polityczne istnieją w Kongresie. I to widać na korytarzach. Ludzie są w Kongresie coraz bardziej zdenerwowani. Obu głównym partiom trudno jest ze sobą rozmawiać. Na pewno nastąpiła radykalizacja z jednej strony skrajnej prawicy ale i skrajnej lewicy u demokratów. To także nie ułatwia sytuacji.

Wiadomo, że obie strony za kulisami prowadzą rozmowy, ale na razie nie doprowadziły one do przełomu. W tej chwili tylko 5% Amerykanów twierdzi, że Kongres dobrze wykonuje swoje obowiązki.

W środę plotkowano w Kongresie, że podniesiony zostanie dopuszczalny poziom długu publicznego, pozwalający rządowi na pożyczanie pieniędzy przez kilka tygodni Umożliwiłoby to poważne rozmowy na temat Obamacare, albo w ogóle rządowych wydatków.

Mówi się, że dzisiaj doszło w sumie do kilkunastu spotkań w Kongresie, podczas których poszukiwano rozwiązania kryzysu. Jutro dalszy ciąg zapasów, pytanie brzmi, czy spotkanie liderów przyniesie rozwiązanie? Poprzednie spotkanie nic nie dało. W tej chwili czasu jest jednak zbyt mało, aby spokojnie można sobie pozwolić na rozejście się bez żadnych ustaleń.

AJ

Foto: en.wikipedia.org

 

1 Komentarz

  1. Śmiechu warte jest to co sie tam dzieje i to co Jarmakowski pisze. Jarmakowski nie napisał, że Kongres uchwalił też finansowanie dla weteranów wojennych. Chyba się popłaczę. Jacy ci Republikanie są dobrzy. A ja mam pytanie – jak ma rząd pracować bez budżetu – tylko z tym co skapnie od czasu do czasu z Kongresu. To jest chore, żeby popierać takie rozwiązania. I dla przypomnienia – aby obalić Obamacare, czy inną ustawę – potrzeba poparcia chyba 75% w obu izbach i zgody Prezydenta. Jezeli Rebuplikanie chcą wycofania tej ustawy – niech zdobędą te 75% i głos prezydenta. Najbliższe wybory już niedługo. Powodzenia.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: