Banki udzielają coraz mniej małych kredytów konsumpcyjnych

0
674

Charakterystyczne dla I półrocza br. jest ograniczanie przez większość banków udzielania kredytów na niższe kwoty. Sytuacja ta może prowadzić do wpadania części kredytobiorców w spiralę zadłużenia, poprzez zaciąganie kolejnych zobowiązań w firmach pożyczkowych.

Na rynku kredytów konsumpcyjnych dla osób prywatnych zwraca uwagę też wysoki poziom koncentracji. Pięć banków udziela ponad połowę kredytów w Polsce.

Sektor bankowy wyraźnie koncentruje swoją ofertę kredytów konsumpcyjnych w wyższych kwotowo segmentach, w przedziale powyżej 100 tys. zł. Wyniki I półrocza br. pokazały, że liczba kredytów na kwoty poniżej 4 tys. była niższa niż rok wcześniej, nawet po uwzględnieniu transakcji firm pożyczkowych. Zwraca uwagę fakt, że klienci firm pożyczkowych w zdecydowanej większości obsługują jednocześnie kredyty bankowe.

BIK Indeks Jakości Kredytów potwierdza jednak utrzymującą się wysoką jakość kredytów, udzielanych osobom prywatnym. W rozmowie z MarketNews24 mówi o tym dr Andrzej Topiński, główny ekonomista BIK.

W I półroczu 2017 r. banki i SKOK-i udzieliły 3 412 tys. kredytów konsumpcyjnych. To o 3% mniej niż przed rokiem. Zbliżone spadki r/r odnotowaliśmy w I półroczu 2016 r.

Firmy pożyczkowe udzieliły w I półroczu 2017 r.  962 tys. pożyczek. Okazuje się, że to  o 9,4% więcej niż rok wcześniej.

Foto: Kredyty | e-Banki

Wideo i tekst: @ MarketNews24

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: