Angela Merkel w Warszawie

0
378

Niestety z oficjalnych wypowiedzi polityków, nic nie dowiemy się na temat rzeczywistego przebiegu wizyty niemieckiej kanclerz Angeli Merkel w Polsce. Merkel spotkała się podczas krótkiej wizyty w Warszawie z premier Beatą  Szydło, prezydentem Dudą oraz potem z Grzegorzem Schetyną, liderem PO. CDU i PO należą w Parlamencie Europejskiej do tej samej frakcji. Na koniec w Hotelu Bristol Merkel rozmawiała z Jarosławem Kaczyńskim.

Polska i Niemcy zgodzili się w jednej sprawie, sankcji na Rosję, które powinny trwać, gdyż Rosja nie wywiązywała się z porozumień z Mińska. Wiadomo, iż prezydent Trump chciał znieść sankcje, ale odwiedli go od tego premier Wielkiej Brytanii oraz liderzy republikanów w Kongresie.

Niemiecka prasa oraz dzienniki we Francji i innych krajach piszą o kryzysowej wizycie. “Sueddeutsche Zeitung” pisze, iż Merkel spotka się z Kaczyńskim, gdyż Polska jest osamotniona, nie ma w Unii żadnych sojuszników. Nie wynika to  z faktu, iż Kaczyński nagle poczuł miłość do Niemiec. Wynika z faktu, iż Polska, ze swoim brakiem poszanowania dla demokratycznych wartości, jest w Europie osamotniona.

Merkel będzie przekonywać polski rząd do konieczności przestrzegania unijnych standardów, dotyczących demokracji. Merkel rozmawiała z Szydło na temat przestrzegania praworządności w Polsce. Co rzeczywiście powiedziano dowiemy się pewnie jutro rano, albo wieczorem po uroczystej kolacji wydanej przez Szydło dla Merkel.

To rzecz bez precedensu. Polska w Europie w ostatnich 25 latach miała w Europie pozycję silniejszą niż wynikałoby to z gospodarczej pozycji Polski. PiS zmarginalizował Polskę, spowodował, iż przestała ona odgrywać jakąkolwiek rolę.

Jest to próba być może zlikwidowania budowy Europy dwóch prędkości, co powoli staje się faktem.

Foto: McClatchy DC

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: