Andrzej Halicki o Unii Europejskiej

0
255


Nie wiem, czy jest sens przypominać o tym jak ważne są zbliżające się  wybory do Parlamentu Europejskiego. Już 15 lat temu Polska dokonała historycznego wybory cywilizacyjnego, wstępując do Unii Europejskiej. Teraz ten wybór należy potwierdzić. Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z jednym z liderów Koalicji Europejskiej Andrzejem Halickim.  To dobry szczery wywiad, nie tylko o polityce. Halicki przypomina między innymi Jego spotkanie z Ronaldem Reaganem i dyskusję o przyszłości Europy. Reagan interesował się poglądami młodych liderów politycznych, które po upadku komunizmu odzyskiwały suwerenność.

To prawda, uderzające było jak wówczas drzwi w Kongresie, Białym Domu były szeroko otwarte dla spraw polskich.  Widać było jak Polska stawała się liderem zmian w Europie, wzorem do naśladowania dla innych krajów. Niestety pozycji lidera Polska nie utrzymała. Rządy PiS spowodowały, iż Polska znalazła się gdzieś ma marginesach europejskiej polityki.

W obecnym świecie Polaka liczyć może się tylko jako członek wielkiej europejskiej rodziny wolnych narodów. Dlatego ważnym jest to, jaką reprezentację Polska wyśle do Parlamentu Europejskiego. Chodzi o to, aby byli tam Polacy zdający sobie sprawę z tego, iż Europa to także, a może przede wszystkim system wartości, a nie tylko korzyści materialne wynikające z europejskich programów solidarnościowych. Polska była wielkim beneficjantem tych programów. Nie zapominajmy o tym, w trakcie wyborów europejskich.

Foto: Forsal

Wideos: @Platforma Obywatelska

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: