Andrzej Duda – prezydent bez właściwości

0
196


Pierwszy polski sędzia zasiadający w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze, profesor Piotr Hofmański, odmówił spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą podczas jego oficjalnej wizyty w Holandii. – Nie szanuję postawy, którą reprezentuje głowa państwa – powiedział krótko sędzia.

Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta milczą na temat tego przykrego incydentu. Nic dziwnego. Nie można przecież sugerować, że sędzia nie przybył na spotkanie, bo się źle poczuł, albo coś ważnego przytrzymało go w innym miejscu. Albo, że nie był formalnie zaproszony. Bo był.

Po kilku latach prezydentury Dudy takie wydarzenie już nie jest wielką sensacją. Wielokrotnie zdarzyło się wcześniej, że weterani wojenni, naukowcy i artyści nie chcieli się z nim spotkać, przywitać się, odebrać z jego rąk dyplomu, albo odznaczenia. Dudzie coraz trudniej znaleźć twardy grunt. Oczywiście, prezydent zawsze może spotkać się z chicagowską Polonią, która poprawi mu humor i wzmocni poczucie wartości, ale nie może tam latać co miesiąc. W wielu środowiskach (nie tylko sędziowskich) prezydent Andrzej Duda jest niezbyt mile widzianym gościem. Raczej nie przemawia na uniwersytetach. Na spotkania naukowców nie jest zapraszany. Na premierach teatralnych też go nie ma. Bo wie, że zostanie wybuczany.

Powód jest zawsze ten sam. Duda parafuje niekonstytucyjne zmiany, niszcząc tym samym państwo prawa. Czyni tak nie dlatego, że jest złym człowiekiem, który cynicznie pragnie rozmontować państwo prawa. Duda to słaby psychicznie hipokryta, który nigdy nie powinien pełnić żadnego wysokiego urzędu. Doktor prawa (co za ironia!), który świadomie podeptał Konstytucję RP. Głównie po to, aby przedłużyć sobie polityczny byt. To ktoś nie tylko bez jaj, kręgosłupa, ale również bez żadnych właściwości. Co za przykry paradoks: dopiero Trybunał Stanu, który mu realnie grozi, może go wynieść do pozycji znaczącego polityka.

Dlaczego profesor Hofmański miałby się z nim spotkać?

Dariusz Wiśniewski

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: