Andrzej Duda: jaka mina na wypadek przegranej?

1
102


Duda czy Trzaskowski? To, oczywiście, najważniejsze pytanie. Ale równie ciekawe jest: Co zrobi reżym, jeżeli Duda przegra? Smutne i przerażające: reżym właściwie może zrobić wszystko.

Trwające od kilku lat starania “dobrej zmiany”, aby skrępować ręce polskiemu sądownictwu, są między innymi po to, aby mieć prawną przewagę nad opozycją w sytuacjach konfliktów ze społeczeństwem i opozycją. Ta przewaga będzie miała ogromne znaczenie w sporach wyborczych.

Reżym wie, że bez Dudy – chociaż to marionetka i człowiek zupełnie skompromitowany – dyktatura natrafi na ścianę. I dalej się nie posunie. PIS będzie miał nadal przewagę w sejmie, ale niewystarczającą, aby obalić weto nowego prezydenta.

Trudno będzie Kaczyńskiemu przepchnąć jakieś znaczące prawo, gdyż za każdym razem będzie wetowane przez prezydenta. I wtedy, być może, na skutek znacznego spadku poparcia społecznego dla rządu, dojdzie do wcześniejszych wyborów parlamentarnych, aby przełamać paraliż państwa. PIS, rzecz jasna, chce uniknąć takiego scenariusza.

Jeżeli rezultat wyborów okaże się bliski remisu, ale ze wskazaniem na Trzaskowskiego, to reżym podniesie zaraz wrzask, że wybory zostały sfałszowane i że trzeba je powtórzyć (aby rozwiać wszystkie wątpliwości). No a jeżeli powtórka ponownie wskaże na Trzaskowskiego, PIS jest gotowy wprowadzić nawet stan wyjątkowy, aby pod jakimś pozorem (ingerencja obcego mocarstwa, przykładowo, albo fałszerstwo) unieważnić wyniki wyborów. Uzasadnienie przedstawi najnowsza prezes S/N Małgorzata Manowska. Bo po to Duda ją wybrał.

Wszystkie te scenariusze są możliwe.
Ale jest jeszcze jedna możliwość, na razie nadal odległa, ale już realna. Trzaskowski może wygrać znacząco i wtedy reżym będzie miał spory problem, aby to odkręcić. Jeżeli tak się stanie, będzie to piękny, radosny dzień dla milionów Polaków. Każdy będzie mógł cieszyć się po swojemu. Jeżeli chodzi o mnie, to bardzo, ale to bardzo chciałbym zobaczyć wtedy minę Dudy.

Dariusz Wiśniewski

1 Komentarz

  1. Podejrzewam,ze ta mina to apogeum mozliwosci 70 miesni twarzoczaszki tego,przepraszam za wyrazenie,nowosadeckiego juhasa!

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: