Ameryka sprzeda rekordową ilość długu

0
509

Departament Finansów USA poinformował, iż w przyszłym tygodniu zamierza sprzedać rekordową ilość obligacji państwowych, w sumie na sumę 350 miliardów dolarów USA. Nigdy wcześniej w tak krótkim czasie Ameryka nie sprzedawała długu w tak rekordowej wysokości, w tak krótkim czasie.  Związane jest to z rekordowym deficytem finansów publicznych. W lutym wyniósł on 215 miliardów dolarów. Deficyt ten związany jest między innymi z uchwaloną przez Kongres, lansowaną przez prezydenta Donalda Trumpa obniżką podatków.

Prezydent i jego zwolennicy przekonywali, że obniżka podatków nie spowoduje zwiększenia deficytu, gdyż mniejsze wpływy, zostaną zrównoważone szybszym wzrostem gospodarczym, jednak póki co żadnego gospodarczego nie widać, ekonomiści ostrzegają, że czas szybkiego wzrostu raczej dobiega końca.  Zamiast większych wpływów jest niebezpiecznie rosnący deficyt państwa. W tym roku deficyt może znacznie przekroczyć bilion dolarów. Za prezydentury Obamy, także dzięki działaniom Kongresu udało się znacznie obniżyć wysokość  deficytu. Obecnie wyraźnie zaczyna on wymykać się spod kontroli.  Ofiarą sytuacji może być dolar amerykański.

Fatalny jest także moment sprzedaży obligacji.  Wielkim wierzycielem USA są Chiny, które protestują, przeciwko, na razie groźbie nałożenia rozmaitych ceł na towary importowane  z Chin.Może dlatego administracja nie publikuje listy towarów, na które cła zostają nałożone?

Prezydent ma mnóstwo inne kłopotów. Stomy Daniels domaga się, aby prezydent złożył w sprawie o jej zniesławienie, zeznania pod przysięgą. Prezydent na razie nie ma kogo wysłać jako swojego adwokata, gdyż prawnicy prezydenta odchodzą jeden po drugim.  Prezydent krytykuje szefa Amazona Jeffa Bezosa. Amazon jest zły, gdyż Bezos jest też właścicielem dziennika „Washington Post”. W Waszyngtonie mnóstwo  spekulacji dotyczących możliwości ułaskawienia Manaforta i generała Flynna. Na razie nic takiego nie nastąpiło. Jedno co widać totalny chaos w poczynaniach administracji. Administracja nie wiele wie na temat spotkania lidera  Korei Północnej z prezydentem Chin.

Na razie Departament Stanu sprzedaje ogromną ilość długu USA. czy ktoś to kupi? Czy uda się to sprzedać? I za jakim oprocentowaniem?  Odpowiedzi na te pytania poznamy za kilka dni. Mueller prowadzi swoje dochodzenie.  Chciałbym, aby odpowiedział on na pytanie co powodowało Amerykanie jak gen. Flynn, czy Manaforte, które szli na służbę do Putina. Chęć bycia ważnym,  imponował im ten rosyjski gangster polityczny? Jakie były motywy ich postępowania? Czy stało za tym coś więcej? Jakieś ustalenia, których nie znamy?

AJ

Foto: Just Facts National Debt

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: