Ameryka opuszcza Światowa Organizację Zdrowia

0
125

W środku pandemii, Stany Zjednoczone postanowiły opuścić Światową Organizację Zdrowia. Poinformował o tym prezydent Donald Trump podczas konferencji prasowej, w czasie której prezydent nie odpowiadał na pytania dziennikarzy. Po wygłoszeniu swoich kwestii pospiesznie opuścił podium. Prezydent stwierdził, że Chiny, w praktyce kontrolują WHO, ponadto są odpowiedzialne za pandemię, która kosztowała życie ponad 100.000 Amerykanów.

Oczywiście Donald Trump osiągnał efekt odwrotny od zamierzonego. To właśnie w wyniku decyzji prezydenta Trumpa, Chiny zyskają kontrolę nad WHO. Amerykanie zaś nie będą obecni przy stole, przy którym podejmowane będą najważniejsze decyzje dotyczące postępowania na świecie, wobec pandemii.  Trudno o wybranie gorszego momentu, aby uciec z WHO.

Prezydent, słusznie oczywiście krytykował Chiny, za postępowanie wobec Hongkongu i likwidowanie specjalnego statusu tej byłej kolonii brytyjskiej.  Prezydent zapowiedział wprowadzenie sankcji wobec osób, likwidujących status Hongkongu, zapowiedziano także, nałożenie kolejnych ceł na Chiny jako karę za wirusa.  Prezydent krytykował Chiny z za to, iż przez wiele tygodni ukrywały przed światem informacje na temat wirusa. Wystąpienie prezydenta było bardzo mocne. Prezydent zarzucał Chinom, iż zabrały Ameryce wszystkie fabryki i wszelkie inne możliwe grzechy.

Od dawna komentatorzy mówią o niebezpieczeństwie nastania zimnej wojny między Chinami, a Stanami Zjednoczonymi.  Być może dzisiejsze wystąpienie prezydenta Trumpa będzie można porównać do słynnego, pamiętnego wystąpienia Winstona Churchilla,  w Fulton, uważanego za początek zimnej z wojny między USA a Sowietami, wówczas w trakcie kryzysu berlińskiego, jak i kryzysu kubańskiego, naprawdę bardzo niewiele brakowało, aby zimna wojna przekształciła się w wojnę gorącą.  Tak samo może być tym razem. Znaleźliśmy się w bardzo niebezpiecznym momencie.  Chiny mogą także odpowiedzieć bardzo mocno. Już w tej chwili zauważmy, iż coś dziwnego dzieje się z dolarem.  Dolar nie zyskuje zbyt wiele wobec euro i franka szwajcarskiego, ale dramatycznie traci na przykład wobec złotego. Jeszcze 10 dni temu, za dolara płacone w Polsce 4.20  groszy, dzisiaj tylko 4.00 złotego.  Dolar wobec złotego traci na potęgę. Chiny mogą przestać kupować amerykański dług, finansując w ten sposób amerykański deficyt handlowy.  Pekin posiada ponad bilion dolarów zainwestowanych w amerykańskie obligacje. Jeżeli Chiny zaczęłyby handlować długiem USA, wówczas wiele rządów postąpi podobnie i przestanie kupować obligacje USA, traktując je jako niepewne.

Ameryka znajduje się w kryzysie po zamordowaniu George Floyda. W całym kraju trwają protesty. Zatrzymanie i oskarżenie jednego z policjantów, biorących udział w morderstwie, nie rozwiązuje sprawy. Ludzie domagają się zatrzymania pozostałych oficerów policji, zaangażowanych w morderstwo i postawienia im  zarzutów.

Andrzej Jarmakowski

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: