Ameryka nakłada cła na Europę

0
87


Stany Zjednoczone wygrały w Światowej Organizacji Handlu  sprawę dotyczącą niedozwolonej pomocy publicznej dla Airbusa. Amerykanie spór w tej sprawie prowadzili od lat. Decyzja WTO okazała się dla administracji prezydenta Trumpa wygodnym pretekstem do nałożenia ceł na szereg wyrobów pochodzących z Unii Europejskiej. Konkretnie USA nałożyły od 18 października cła odwetowe w wysokości 10 proc. na samoloty i 25 proc. na inne produkty przemysłowe i rolne z Unii Europejskiej.  Cła o ogólnej wartości  około 7.5 miliarda dolarów nałożono w kilka godzin po decyzji WTO. Oczywistym jest, że decyzja rządu USA przygotowana była wcześniej wraz z listą towarów podlegających ocleniu, w tym alkohole, sery, oliwki.

Sprawa jest skomplikowana, gdyż koncern Boeing także korzysta z subwencji rządowych. W odwecie Unia może nałożyć karne cła, na niektóre towary importowane z USA.

Waszyngton zapewnił, że jest gotowy do negocjacji z Unią Europejską na temat porozumienia handlowego. Negocjacje jednak od miesięcy stoją w miejscu.  Czy Europa podejmie kroki odwetowe, w tej chwili nie wiadomo. Europa zapewne chciałaby uniknąć wojny handlowej z USA, zwłaszcza, że w Europie coraz bardziej widoczna jest recesja. Sprawa jest kłopotliwa dla brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, nałożono cła na części samolotów wysyłanch z Albionu do Ameryki.

Na razie musimy przygotować się na podwyżki cen „szkockiej”, jeżeli lubimy raczyć się tym trunkiem.

Administracja grozi jeszcze nałożeniem ceł na samochody importowane z Unii, przede wszystkim z Niemiec.  Gdyby do tego doszło na pewno Unia podjęłaby kroki odwetowe.W ogóle sytuacja ta jest kompletnie bez sensu. Nie zapominajmy, że w basenie Atlantyku dokonuje się 2/3 światowej wymiany handlowej. Wojna handlowa między Unią a USA wpędziłaby gospodarkę świata w recesję.Może poważnie zakłócić relacje transatlantyckie, kluczowe dla utrzymania pokoju na świecie. Działająca, coraz bardziej chaotycznie administracja  USA, jakby bezwładnie toczyła się ku takiemu fatalistycznemu scenariuszowi. Także dla strategicznych celów polityki USA relacje transatlantyckie mają fundamentalne znaczenie.

Giełda w Nowym Jorku, po ostatnich dużych spadkach reaguje umiarkowanie, Indeksy w granicach zera, z niewielkimi spadkami. Czy to cisza przed burzą?

Red.

Wideo: Bloomberg Markets and Finance Foto: Strefa lotnictwa

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: