Amazonia umiera

0
207Skończyłem pierwszą rozmowę, odłożyłem słuchawkę i rozpłakałem się. Potem dzwoniłem jeszcze do stu innych osób – przywódców i starszyzny rdzennych społeczności rozsianych po całej Amazonii.

Każdy z tych głosów opowiadał mi tę samą historię: o najbardziej odpornych na przeciwności losu ludziach na ziemi, stróżach lasów deszczowych, którym COVID-19 grozi katastrofą. Wirus zabija starszych, zabija dzieci, zabija mężczyzn i kobiety w sile wieku.

Rozmawiałem z mężem chorej kobiety. Od szpitala dzieliło ich kilka dni drogi. Gdy zadzwoniłem jeszcze raz, jego żona już nie żyła. A on nie mógł nawet pogrążyć się w żałobie – zbyt wielu ludzi w jego społeczności wciąż potrzebowało pomocy.

Skala cierpienia niemal mnie przygniotła. Ale wiedziałem, że nie możemy się teraz załamywać – musimy działać. Zacząłem więc opracowywać plan.

Dziś mamy już gotową listę najbardziej zagrożonych wirusem społeczności w Amazonii. Spisaliśmy wszystko, czego potrzeba im do przetrwania. Wiemy, gdzie są i jak do nich dotrzeć. Piszę o tym z nadzieją, bo wiem również, że jedna zakończona sukcesem zbiórka pieniędzy pozwoli uratować życie tysięcy ludzi. Lekarstwa, testy na wirusa, niezbędna żywność – wszystko to możemy im dostarczyć.

To bardzo ambitny plan. Ale ci ludzie – Waorani, Yanesha, Kayapó i dziesiątki innych społeczności – nieraz dawali z siebie wszystko, by ratować swoje rodziny i lasy deszczowe Amazonii. Teraz nasza kolej. Dorzuć teraz kilka złotych. Każdy otrzymany grosz Avaaz przeznaczy na tę pilną akcję:

Nie ocalimy Amazonii bez ludzi, dla których jest domem. Bo to oni przez tysiące lat uczyli się wszystkich jej tajników i to oni wiedza, jak pomóc jej zaleczyć rany. Dziś wirus dziesiątkuje tę bezcenną, żywą bibliotekę – właśnie teraz, kiedy jest nam tak bardzo potrzebna.

Pandemia zaatakowała już ponad 150 plemion w Brazylii. A rdzenni mieszkańcy Amazonii umierają DWUKROTNIE częściej niż ogół ludności tego kraju. Wiem, jak rozpaczliwa jest ich sytuacja. Mówili mi to przez łzy.

Do tych odległych społeczności możemy szybko dostarczyć niezbędne środki. Niedawno, dzięki sile drobnych darowizn od wielu osób ze społeczności Avaaz, pomogliśmy 35 tysiącom rodzin z całej Amazonii. To był wspaniały zryw, ale dzisiaj to nie wystarczy. Wiemy dokładnie, co trzeba zrobić. Jeśli zbierzemy wystarczające środki, będziemy mogli:

  • dostarczyć testy na COVID-19, sprzęt medyczny i żywność wielu zdesperowanym rodzinom;
  • ufundować mobilne kliniki i polowe oddziały intensywnej terapii w trudno dostępnych miejscach, a także wesprzeć podupadłe ośrodki zdrowia;
  • zapewnić społecznościom środki łączności, aby mogły koordynować ewakuacje, zgłaszać zakażenia i wzywać pomoc.

Ludzie, którzy bronią puszczy, dziś potrzebują naszej obrony. To my możemy dziś zaopiekować się tymi, którzy od tysiącleci troskliwie opiekowali się najcenniejszym lasem deszczowym świata. Obiecuję, że zarówno ja osobiście, cały zespół Avaaz, jak i liderzy rdzennych społeczności, z którymi rozmawiałem, wszyscy zadbamy o to, aby każdy grosz został wydany z maksymalnym pożytkiem. Tu dosłownie chodzi o ratowanie ludzi.

Nasz ruch od początku niósł pomoc rdzennym społecznościom. Dlatego rozdzwoniły się u nas telefony – przywódcy tych społeczności wiedzą, że w najczarniejszej godzinie życia mogą liczyć właśnie na nas. To doprawdy jedni z najbardziej inspirujących ludzi na świecie. Doskonale wiedzą, czego im trzeba i kto może im pomóc: my. Nie zawiedźmy ich dzisiaj. My nie przetrwamy bez lasów deszczowych, a ich mieszkańcy mogą nie przetrwać bez nas.

Z nadzieją i gorącą determinacją,

Oscar, Mike, Bert, Nell, Martyna i Mouhamed wraz z całym zespołem Avaaz
P.S. To może być Twoja pierwsza darowizna dla naszego ruchu – ale za to jak cenna! Czy wiesz, że Avaaz działa wyłącznie dzięki drobnym darowiznom od osób takich jak Ty? Nie przyjmujemy pieniędzy od nikogo innego, dlatego jesteśmy niezależni, elastyczni i skuteczni. Już ponad milion osób przekazało darowizny, by Avaaz mógł zmieniać świat na lepsze. Dołącz do nich!


Newsweek: Koronawirus: dramat rdzennych mieszkańców Brazylii. Koronawirus w Amazonii
https://www.newsweek.pl/swiat/koronawirus-dramat-rdzennych-mieszkancow-brazylii-koronawirus-w-amazonii/ypewx4b

TVN24 Bis: Pandemia dziesiątkuje mieszkańców Amazonii. Prezydent Brazylii wyrzucił Lekarzy bez Granic
https://tvn24.pl/swiat/koronawirus-w-brazylii-pandemia-atakuje-mieszkancow-amazonii-jair-bolsonaro-wyrzucil-lekarzy-bez-granic-4672072

W języku angielskim:

Grist: Wylesianie, wycieki ropy i koronawirus. Splot kryzysów w Amazonii
https://grist.org/justice/deforestation-oil-spills-and-coronavirus-crises-converge-in-the-amazon/

Raport Avaaz: Chrońmy ratowników Ziemi przed COVID-19. Jak ocalić rdzenne społeczności Amazonii
https://secure.avaaz.org/amazonemergency

National Geographic: Koronawirus niebezpiecznie blisko izolowanych plemion Amazonii
https://www.nationalgeographic.co.uk/history-and-civilisation/2020/08/coronavirus-gets-dangerously-close-to-isolated-arrow-people-in

Oscar Soria