6% PKB na zdrowie – poprawki Platformy Obywatelskiej

0
380

Ustawa PiS o zwiększeniu finansowania służby zdrowia do poziomu 6 proc. PKB do 2025 roku to fikcja na potrzeby medialne. W budżecie na 2018 r. finansowanie sektora zdrowia zmniejsza się o 114 mln zł niż w 2017 r. Dlatego Platforma Obywatelska przedstawia poprawki do projektu, które wprowadzą wzrost finansowania ochrony systemu zdrowia do poziomu 6 proc. PKB w ciągu czterech lat.

Projekt PiS zakłada zwiększenie finansowania słuzby zdrowie, ale uwaga do roku 2025. W tym czasie pozycja pani premier Szydło i ministra Radziwiłła nie będą miały żadnego znaczenia.

W takiej sytuacji, gdy PiS ogranicza wydatki na służbę zdrowia, PO przedstawia poprawki do ustawy, które zwiększają finansowanie służby zdrowia do poziomu 6% PKB w ciagu czterech lat. To realna zmiana, która wprowadzi jakościową zmianę w służbie zdrowia.

Niedawny protest lekarzy rezydentów wykazał, że cały system trzeszczy. Jeżeli ze zmianami będziemy czekać do roku 2025, to nie będzie czego ratować.  PO przedstawiła konkretne propozycje, przeznaczenia na system opieki medycznej części dochodów z podatku akcyzowego od produktów szkodliwych.

Politycy PO chcą każdego roku przeznaczać dodatkowo ponad 6 miliardów złotych na potrzeby służby zdrowia. Pozwoli to w cigu czterech lat dojść do wydatków na poziomie 6% PKB na służbę zdrowia.

Foto: Parafia św. Judy Tadeusza w Gdyni Pogórzu Dolnym

Wideo: @Platforma News

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: