50 lat temu zginał Martin Luther King

0
705

 

 

Obchodzimy dzisiaj 50. Rocznicę zamachu na Dr. Martina Luthera Kinga. Dr. King był wielkim działaczem na rzecz praw człowieka. 50 lat temu świat stracił wielkiego bojownika o lepszą przyszłość, o sprawiedliwość i równość.

Jego działalność na rzecz praw kolorowej ludności była inspiracją dla milionów ludzi nie tylko w Stanach Zjednoczonych. W historii King zapisał się jako jeden z największych bojowników na rzecz praw człowieka. Należał do ludzi, którzy potrafili zmienić świat, odegrał wybitną rolę w najnowszej historii Stanów Zjednoczonych. Nie uznawał przemocy, wierzył, iż pokojowymi metodami zrealizowane zostaną marzenia o równości, o przyznaniu ludziom ich nie zbywalnych praw. Okazało się, że miał rację. To między innymi dzięki niemu i tysiącom innych, Ameryka przeszła wielką, pozytywną zmianę.

 

Od od zamachu minęło 50 lat, całe pół wieku, komunikat, nauczanie pastora Kinga jest dzisiaj tak samo aktualne, jak pół wieku temu.

Niestety obserwujemy na świecie niebezpieczny trend odwrotu od demokracji. W wielu krajach, jak także niestety w Polsce, ograniczane są prawa człowieka.  Popularnością cieszą się ruchy populistyczne.

Kiedy słuchamy wspaniałych wystąpień Dr. Kinga łatwo zauważymy, że nic nie straciły one na swojej aktualności, nadal mogą być wspaniała inspiracją, dla czynienia świata lepszym miejscem. Mogą inspirować nas w poszukiwaniu Dobra i Piękna. Burmistrz Chicago przypomniał miejsca związane z Kingiem w Chicago. Warto tego posłuchać. Zapraszamy, również do chwili zadumy nad historią i ludźmi, którzy na tę historię mieli wpływ tak wielki. W Chicago są miejsca z Dr Kingiem blisko związane. Pamiętajmy o tym.

jak Dr. King

Foto: USA Today

Wideo 1: Ilya Gokadze

Wideo 2: Chicago Mayor’s Office

 

 

 

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: