Dziwne rocznicowe obchody

5
610

WOJ5Około setka Polonusów i garstka turystów oglądała w sobotę, w centrum Chicago występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Kiedy podchodziłem do placu przy Michigan Ave, w okolicy studia WGN, opodal budynku Fidelity Investment, Orkiestra grała Hymn Polski. Potem odegrano hymn amerykański. Para Turystów z Tajwanu zapytała mnie z jakiej to okazji. Powiedziałem, że to dla uczczenia rocznicy napaści Sowietów na Polskę. Tajwanka ku mojemu zaskoczeniu wiedziała, o co chodzi, wiedziała nawet o pakcie Ribbbentropa z Mołotowem.  Dobrze uczą historii na Tajwanie.

– Szkoda tylko, że nikt, nic nie powiedział na ten temat – powiedziała pani z Tajwanu.

To fakt, organizatorzy zapomnieli o mikrofonach. Występ Orkiestry stał pewnie na dobrym poziomie, choć repertuar nie miał nic wspólnego z rocznicą. Zresztą to smutna rocznica, niemal wszystkie nasze rocznice obchodzimy na grobach, zaś obecna władza groby ofiar wypadku lotniczego pod Smoleńskiem będzie rozkopywać, co jest dla mnie działaniem którego nie potrafię zrozumieć.

Orkiestra, z tego co mówiono wśród dobrze poinformowanych, miała wystąpić jeszcze na parkingu, jednego z oddziałów Polsko – Słowiańskiej Unii Kredytowej, na dalekim przedmieściu Chicago. Uświetni także jutrzejsze uroczystości pod pomnikiem katyńskim w Niles. Ów koncercik na bankowym parkingu uważam, za taki patriotyczny surrealizm, o czym pisałem wcześniej.

WOJ4Koncert Orkiestry uświetnił swoją obecnością marszałek Senatu pan Karczewski. Dzięki jego obecności Orkiestrze grało się lepiej oraz raźniej.

Zgromadzone Polonusy na koniec koncertu krzyczeli: :”Dziękujemy”.

Potem w Konsulacie odbyło się krótkie spotkanie mediów polonijnych z marszałkiem Senatu.  Marszałek Senatu nie potrafił odpowiedzieć na pytanie dotyczące priorytetów Senatu, w wydatkowaniu pieniędzy przeznaczonych na pomoc dla Polonii.

Zapytałem Marszałka, co mam odpowiedzieć, chrześcijance, studentce z Palestyny, która zapytała, czy mi jako osobie pochodzącej z Polski nie jest wstyd, że Polska przyjęła tylko kilku chrześcijan z Syrii.

Pan marszałek powiedział, że to nieprawda, gdyż nie było chętnych na przyjazd do Polski. Ponadto Polska podobnie jak Niemcy przyjęła milion uchodźców, w przypadku Polski uchodźców z Ukrainy. Polsce psują opinie ludzie, którzy przyjeżdżają z Polski i donoszą na polski rząd, stąd te negatywne opinie.

WOJDo niedawna winny wszystkiemu był Tusk, a teraz proszę jaka zmiana, winien jest KOD, który donosi na Polskę.  Owa Palestynka zapewne nawet nie wie o istnieniu KOD-u.  Ponadto powiedzmy szczerze, brakiem przyzwoitości jest porównywanie Polski i  Niemiec w sprawie przyjmowania imigrantów.  Nie chce się tutaj pastwić nad marszałkiem Senatu, więc dalej komentować nie będę. Europa huczy o braku solidarności krajów Europy Środkowej.

Szkoda, że pan Karczewski nie rozumie, że to oni, polski rząd, rządząca większość parlamentarna, tak ciężko pracują na pogorszenie opinii o Polsce w świecie. Tak, to prawda, przed objęciem władzy przez PiS Polska była szanowanym krajem. Obecnie coraz częściej jest wyśmiewanym.

Polska oczywiście nie przyjęła miliona uchodźców z Ukrainy. Wielu obywateli Ukrainy przyjeżdża do Polski do pracy, pracując po kilka miesięcy.

Nie chce mi się referować ekonomicznych odkryć w stylu, że uszczelnienie systemu podatkowego wystarczy, aby sfinansować programy socjalne rządu PiS.  To już niedługo Polacy odczują na swojej skórze.

Marszałek delikatnie mówiąc rozmijał się z prawdą. Obwinianie za różne niepowodzenia obecnej ekipy ludzi, którzy rzekomo skarżą się na Polskę, jest śmieszne i żałosne.

WOJ1Te dziwne rocznicowe obchody, których nigdy wcześniej nie było, wykreowała obecna władza zakochana, w takiej patriotycznej nowo mowie, przemarszach,  miesięcznicach i deklaracjach bez pokrycia. Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego jest ofiarą tej sytuacji.  Ofiarą tej miłości do przemarszów jest także historia.

Szkoda, że w trakcie obchodów zabrakło dla historii choćby minuty. Ona nie ma znaczenia.  Ważniejszy jest dla PiS przemarsz z trąbką i bębnem.  Urządzenie sobie apelu smoleńskiego i przekonywanie siebie samego, że jesteśmy silni, zwarci i gotowi.

Koszt skromnego występu orkiestry wojskowej to podobno 60 tysięcy dolarów. Instytucje polonijne  z tego dały w sumie 20 tysięcy.

W najbliższym  czasie do USA zjedzie wielu polskich polityków. Czterodniową wizytę, raczej o charakterze prywatnym rozpoczyna prezydent z małżonką.

Andrzej Jarmakowski

Foto: Jacek Boczarski

konsulat4

 

 

 

 

 

WOJ6

 

 

 

 

 

WP

 

 

 

 

 

 

 

 

xxx (1)

 

 

 

 

5 Komentarze

 1. Śmieszny jest ten nasz patriotyzm na pokaz. Znacznie gorsze rzeczy wygaduje Błaszczak w Nowym Jorku, na temat ksenofobii Polaków. Jeżeli on nie dostrzega problemu, to Polska ma minista idiotę kompletnego.

 2. Polska biedna obwozi Marszalka senatu z klamstwem na ustach. Ukraincy nie sa w Polsce uchodzcami. Moze p. Marszalek Karczewski ( warto pamietac nazwisko klamcy) wskaze, gdzie sa te miliony uchodzcow z Ukrainy? Faktem, ze sa w Polsce Ukraincy i pracuja na czarno i legalnie, jednak tylko po kilka m-cy w roku.
  Klamcy, klamie nie tylko w Polsce, ale podczas wizyt w swiecie .

 3. Pytania do Marszałka Senatu:
  *
  1/ Po co polskiemu podatnikowi senat?
  2/ Ile polskiego podatnika kosztuje senat? Jaki jest budżet senatu?
  3/ Co za te pieniądze kupuje polski podatnik?
  4/ Jakie osiągnięcia polskiego senatu może zacytować pan marszałek?
  5/ Ile operacji usunięcia zaćmy można sfinansować z rocznej pensji pana marszałka?

 4. W sumie na tak zwaną Polonię Senat rozdzielał około 200 milionów zlotych. teraz czyni to MSZ.

 5. Koszt występu orkiestry wojskowej w Chicago wyniósł 60 tys. dolarów. A ile z tego wzioł gotówką do kieszeni Jarosław Kaczyńki?/ No tak ,Jarosława w Chicago nie było. Ale przypomina się piknik wyborczy w 2007 roku finansowany przez Polską Miedz. Występował prezydent Lech Kaczyński, dużo się nie namęczył, krótkie przemówienie, w sumie był raptem jeden dzień w Chicago. Ale w kopercie do kieszeni 10 tys. dolarów sobie od Yugola wsadził.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: