Porażka polskiej demokracji

36
944

PiS Minister Spraw Zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn, powiedział, że wydarzenia w Polsce przypominają mu Związek Radziecki. Po uchwaleniu we wtorek ustawy, likwidującej w praktyce polski Sąd Konstytucyjny, będący ustrojowym zabezpieczeniem przed totalitarnymi zapędami władzy, strażnikiem praw obywatelskich, uwzględniając pośpiech parlamentu, oraz styl pracy legislatury, gdzie ograniczano posłom możliwość wypowiedzi, można powiedzieć, że opinia luksemburskiej prezydencji, jest zbyt łagodna. Wydarzenia w Polsce przybierają coraz gorszy obrót i rzeczywiście nawiązują do wzorów, z wydawało się minionej totalitarnej przeszłości. Jak widać nie tak bardzo minionej.

Obóz rządowy nagonkę na Trybunał rozpoczął już dość dawno. Przez cały czas posługiwano się kłamstwami. Nie było prawdą, że sędziowie Trybunału reprezentowali tylko jeden obóz polityczny. Na wielu z nich głosował także PiS. Nie jest także prawdą, iż Trybunał był hamulcowym reform. Z ust polityków PiS, dla których kłamstwo stało się codzienną komunią, płynęły hasła, iż Trybunał zamierza zablokować reformy PiS, na przykład osławione 500 złotych na dziecko. Nie zgodzi się na likwidację reformy emerytalnej. Skąd to przekonanie? Tak było wygodnie Trybunał oczerniać, fakty nie miały znaczenia.

PiS zarzucał, iż to wszystko przez Platformę. To tylko cząstka prawdy. Bardzo niewielka, dodajmy. Owszem Platforma popełniła błąd, co wytknął jej rzekomo zależny od niej Trybunał. Jednak PiS wykorzystując wygodny dla siebie pretekst, budując całkowicie fałszywy obraz, poszedł daleko, daleko, dalej. Przeciwko prezesowi Trybunału rozpętano gigantyczną nagonkę, prowadzoną między innymi przez byłego komunistycznego prokuratora Stanisława Piotrowicza, obecnie w służbie PiS. W parlamencie mówiąc o posłach opozycji posługiwał się dokładnie taką samą retoryką, jak niegdyś premier Józef Cyrankiewicz odpowiadając w marcu 1968 roku na interpelację posłów koła ZNAK.Nad parlamentem w takcie debaty unosiła się atmosfera, podobna do tej z marca 1968 roku. Marszałek Sejmu, krzyczał na posłów opozycji, do Cyrankiewicza trochę mu jednak brakowało, intelektualnie Kuchciński, co najwyżej może być porównywany z prymitywnym Władysławem Gomułką. Gdzieś nad ranem w tym państwie wpadają służby PiS, rozpruwają sejfy, gdzie nikt nie trzymał żadnej kontrabandy, ani nie zamierzał niczego schować. Ta działania zmierzają do pokazania, że władza może wszystko, usiłuje zasiać strach, co może jednak tylko rozweselić, a nie przestraszyć, choć oczywiście ta władza zdolna jest nie do jednego świństwa, można wyobrazić sobie, gdy za kratkami znajdą się niewinni ludzie.

Tak to doczekaliśmy rzeczy niesłychanej. Ugrupowanie, które wyrosło z tradycji walki o demokrację, obecnie od demokracji odchodzi, budując jakiś operetkowy system totalitarny. Komuniści odchodzili od totalitaryzmu do demokracji, Kaczyński czyni odwrotnie, odchodzi od demokracji zmierzając do zamordyzmu.

PiS chętnie nawiązuje do tradycji walki o niepodległość, jednak Jarosław Kaczyński wiele nie zdziałał. Lech Kaczyński zrobił nieco więcej, ale kiedy wybuchła Solidarność, kiedy związek najbardziej go potrzebował jako specjalisty w dziedzinie prawa pracy. Lech Kaczyński miał to w nosie i zajął się pisaniem pracy doktorskiej. Po wprowadzeniu stanu wojennego Jarosław Kaczyński nigdy nie odwiedził swojego brata, co podobno było elementem jakiejś przebiegłej taktyki. Dobre sobie.

PoloniaBardzo trudno jest oceniać wydarzenia w stanie wzburzenia, jakie ogarnęło Polskę, gdy tak wielką rolę ogrywają emocje związane z trwającym ciągle pełzającym zamachem stanu i niszczeniem polskiej demokracji. Reżimom zawsze wygodnie było wprowadzać stan wojenny, czy podejmować inne niepopularne decyzje. Tak postępował Jaruzelski, czy Gomułka tak samo teraz Kaczyński tuż przed świętami serwuje konstytucyjny pasztet. On dobrze wie, że to najgorszy czas dla organizowania protestów. KOD nie zorganizuje manifestacji w świątecznym tygodniu, ale jutro ogłosi nową inicjatywę.

Dla nas w Chicago dodatkowych emocji dostarczają niektóre polonijne programy radiowe ze stacji radiowych 1490 AM i 1080. Komentatorzy, prowadzący audycje radiowe idą znacznie dalej niż propagandziści PiS i domagają się wręcz krwi i rozprawy z opozycją. Z polonijnych fal radiowych leje się propaganda, w myśl wzorów stworzonych przez Josepha Goebbelsa, który wierzył, że jak jakieś kłamstwo powtórzy się 1000 razy, to ludzie w końcu wierzą. Tutaj dopiero mamy festiwal negatywnych emocji i pospolitej głupoty.

Niestety wiemy, że PiS w następnej kolejności przeprowadzi zamach na media publiczne oraz służbę cywilną, będzie usiłował ograniczyć niezależność sędziów. Czeka nas jeszcze wiele protestów i walki o wolność. Jednak wygramy z PiS-em. Szkoda tylko, że Polska jako kraj spada gdzieś do jakiejś podwórkowej ligi.

Zupełnie abdykował prezydent. Nie jest on strażnikiem konstytucji, nie buduje wspólnoty. Jest partyjnym funkcjonariuszem, dbającym o to, aby nikt nie przeszkadzał w demontażu polskiej demokracji.

W Stanach Zjednoczonych mamy wiele możliwości podejmowania rozmaitych działań. Jednak o propozycjach już realizowanych, czy planowanych przy innej okazji. Nie widzę powodu, aby w tej chwili zdradzać te plany.

Andrzej Jarmakowski

Fotos: facebook.com

 

WOSP

 

36 Komentarze

 1. PiS skandujący demokracja w Sejmie, to tak jak ludożercy skandujący wegetarianizm… I tak dobrze, bo mogli pójść po całości i krzyczeć Konstytucja, Konstytucja… Przykry dzień.

 2. Pani Łucja Śliwa mówi akurat to, co słyszę w programach z Polski. Akcje protestacyjne są faktem, chociaż na tym portalu bardzo się je wyolbrzymia. Są ludzie w Polsce, którzy myślą inaczej. Demokracja zaś charakteryzować się powinna szacunkiem dla cudzych opinii, nie tylko dla własnych. Czy na przykład opinie Jerzego Zelnika nie są ważne dla wielu ludzi jak jak dla innych opinie Agnieszki Holland? W chwili, gdy PO przegrała, stali bywalcy tego portalu krytykują wyłącznie tych, co wygrali i wcale nie kryją się z tym, że życzą im jak najgorzej. Zapomina się często o pośrednim podmiocie tych wszystkich połajanek zacietrzewionych (naturalizowanych) obywateli amerykańskich – o Polsce. O szacunku dla opinii innych niż własna szkoda nawet wspominać. A “patrioci” i szermierze demokracji PO-wskiej judzą w całej Europie, trafiają także do lewackich stacji telewizyjnych w USA czy do niemieckich mediów. Żałosne kreatury! Opluwają gdzie mogą własny kraj, bo ich odlutowano od żłobu. My im sekundujemy w Chicago i coraz bardziej się obawiam, że nie za darmo.
  Na Progressie przyjmuje się niebezpieczną a także niezmiernie wymowna taktykę: zawsze pisze się w liczbie mnogiej: my. Kto my? “Czeka nas walka, czekają nas protesty”. Kogo? Przecież reprezentujemy tylko siebie i powinniśmy mówić w liczbie pojedynczej. W innym wypadku należy zidentyfikować grupę, której interesy chcemy reprezentować. Wtedy będzie uczciwiej. A tymczasem czytamy: “W Stanach Zjednoczonych mamy wiele możliwości podejmowania rozmaitych działań. Jednak o propozycjach już realizowanych czy planowanych [napiszemy] przy innej okazji. Nie widzę powodu, aby w tej chwili zdradzać te plany”. Więc przede wszystkim to tajemnicze “my”. Idąc po linii logicznego rozumowania “Progress” nie jest naszym portalem, ale portalem tych, którym nie podoba się zwycięstwo PiSu i obecna administracja w kraju, wyłoniona (o czym nie lubimy tu wspominać) drogą demokratycznych wyborów.
  Aby to, co robicie, nie było poczytane za akcje konspiracyjną, powinniście robić z otwartą przyłbicą. Występujący na tym portalu reprezentują wyłącznie swoje opinie, bez stosowania formy pluralis maiestatis i odwoływania się do jakiejś mitycznej grupy “my”, która przecież tak naprawdę istnieje tylko w naszej wyobraźni. Chodzi o Polskę. Jakakolwiek akcja Polaków dotycząca narodu polskiego i jego rządu powinna być jawna i otwarta. A to wszystko, co się dzieje, śmierdzi targowicą.
  Dobrych Świąt życzę.

  • Oto fragment wypowiedzi Edwarda Duszy: ” Zapomina się często o pośrednim podmiocie tych wszystkich połajanek zacietrzewionych (naturalizowanych) obywateli amerykańskich – o Polsce. O szacunku dla opinii innych niż własna szkoda nawet wspominać. A “patrioci” i szermierze demokracji PO-wskiej judzą w całej Europie, trafiają także do lewackich stacji telewizyjnych w USA czy do niemieckich mediów. Żałosne kreatury! Opluwają gdzie mogą własny kraj, bo ich odlutowano od żłobu. My im sekundujemy w Chicago i coraz bardziej się obawiam, że nie za darmo.”
   Czy ktoś wie gdzie ten Edward Dusza mieszka??? Stwierdził, że nie w Chicago.
   Pytam, bo Dusza zpraszał mnie bym mu śnieg pod domem odgarnął. To ja chętnie to zrobie. I za darmo. Poprosze tylko o adres Edwarda Duszy.

 3. Panie Dusza Pan odwracasz kota ogonem. Piszesz Pan o szacunku do cudzych opinii. To znaczy kiedy prezes Kaczyński mówi o Polakach z gestapo, o drugim sorcie Polaków, to jest w porządku. Jakoś tego facet nie dostrzegasz.Pan się nie potrafisz ustosunkować do tego co działo się w Sejmie, ale opowiadasz Pan farmazony o Zelniku o jakis innych opiniach co nalezy uszanować. To jest właśnie odwracanie kota ogonem. Na razie nie rozmawiamy o Zelniku, tylko o tym co działo się w Sejmie, o tym jak nie dopuszczano opozycji do głosu, o tym jak PiS łamie prawo. Mam nadzieję, że szybko nadejdzie czas, że liderzy PiS odpowiedzą także karnie za łamanie prawa. Jakie nieszczęście bo ktoś uzywa liczby mnigiej!, pisze MY. Tak prosze Pana My Naród będziemy walczyć z PiS. Ja akurat mieszkam w Polsce proszę mnie nie pouczać co mam robić. Cieszę się, że także wśród Polonii w USA są ludzie przytomni. Chyciałbym,,aby dobrze informowali opinię międzynarodową o tym co dzieje się w Polsce. Skala protestów przez pisowskie media jest pomniejszana, gdyż te media kłamią jak za komuny. W sejmie zaczynają panowac bolszewickie zwyczaje są onw wprowadzane przez PiS. Na to się nie zgodzimy.Proszę popatrzeć jak szybko PiS traci poparcie. Naród już przestaje te partie popierać, zas ponad 70% Polaków uważa Dudę za polityka niesamodzielnego. Przypominasz pan o demokratycznych wyborach. To nie upowaznia wygranych do łamania prawa, nie upowaznia do demolowania kraju.

  • Pan Jerzy Zelnik wypowiedział się na temat takich właśnie obrońców demokracji jak Pan. Pamiętam jego wstrząsającą wypowiedź na temat Teatru Starego. Nie jestem pewny, czy Pan wie, czym to się je. Oczywiście, rozumiem, że bardziej Panu na rękę jest demagogia pani Holland, czy show pana Petru, trudno, wolno Panu. Oczywiście, wśród Polonii jest dużo ludzi trzeźwo myślących, ale Pan, niestety, do nich się nie zalicza, nie umie Pan dyskutować będąc zarozumiałym demagogiem i dużej miary fantastą. Gdybym Panu wierzył, to musiałbym uwierzyć także i w to, że w Polsce wszyscy kłamią. Tymczasem czytam i słucham na polskich blogach coś zupełnie innego niż kazania kilku zacietrzewionych propagandzistów z Chicago. Większość przedstawia sprawę zupełnie odmiennie. niż wspomniani tu lokalni politolodzy. My, proszę Pana, też jesteśmy częścią narodu polskiego i mamy prawo (demokracja!) do własnych przekonań. Nie chodzi nam ani o posady czy forsę. Te kilka lat Platformy zdecydowanie Polsce wystarczy. Dorobek narodu rozkradziono, a wy liczycie tylko na jałmużnę Zjednoczonej Europy i wycieracie kąty po europejskich redakcjach i gabinetach polityków, merdając usłużnie ogonkiem i deklarując lojalność, tę akurat, którą powinniście zachować dla własnej ojczyzny.Cieszycie się, gdy jeden czy drugi Niemiec krytykuje nasz kraj i mu wygraża. A kraj pozostawiony w schodzie po Platformie jest dostatecznie zdemolowany, więcej go demolować się już więcej nie da. Trzeba naprawiać. I to wam się nie podoba, bo na tej budowie już nie zarobicie i może nowy rząd postawi tamę rabunkowi resztówki majątku narodowego.
   Targowiczan również w pewnym momencie kopnięto boleśnie w cztery litery. Na was też to przyjdzie. Może, szczęściem dla nas, szybko.

 4. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zajęło stanowisko ws. kryzysu konstytucyjnego. – Wzywam moich kolegów w Polsce, aby nie przyjmować tak pochopnie legislacji o TK, która mogłaby mocno podważyć zasadę praworządności – powiedziała Przewodnicząca Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Anne Brasseur.
  Od siebie dodam, że komuś, komu zalezy na Polsce nie działa ukradkiem, pod osłona nocy. Pan Dusza piszesz o konspiracji i działaniu z otwartą przyłbicą. To uwaga do PiS-u – oni przychodzą nocą z podrobionymi kluczami z pilnikami, to nie kwestia opinii, tylko faktów.
  Z kolei Duda w wywiadzie dla BBC powtarza brednię Szydło, że w Polsce manifestują głównie co tracący przywileje władzy. Takie bzdety to on może sobie opowiadać o trzeciej nad ranem z Macierewiczem. Prezydent obraża inteligencje Polaków, obraża Polaków. Bezczelny typ. Na taczkę z nim!
  Ja górnik wraz z kolegami związkowcami szykujemy strajk przeciw PiS, gdyż chca oni likwidować kopalnie. Dzisiaj KOD ma poinformować o nowej inicjatywie rozwiązania kryzysu wokół TK.

 5. Pisze Pan panie Dusza o rządzie demokratycznie wybranym. Polecam więc Panu fragment Deklaracji Niepodległości: “Nawet gdy parlament i rząd tworzą ludzie, którzy wygrali demokratyczne wybory, to “kiedy (…) długi szereg nadużyć i uzurpacji, zmierzających stale w tym samym kierunku, zdradza zamiar wprowadzenia władzy absolutnej i despotycznej, słusznym i ludzkim prawem, i obowiązkiem jest odrzucenie takiego rządu oraz stworzenie nowej straży dla własnego przyszłego bezpieczeństwa”. Amerykanie wiedzieli to juz dawno. Polacy też to wiedzą. i ten rząd odrzucają.

 6. A kto wam powiedział, że wszyscy Polacy chcą demokracji ? Demokracja polegała na wrzuceniu wyborczej kartki i tyle. Rząd i urzędnicy za nic nie odpowiadali. Za błędy, opieszałość urzędników i brak odpowiedzialności koszty ponosili obywatele. Putin czy Łukaszenko mają takie poparcie w narodzie, że nie muszą fałszować wyborów. Poparcie sięga ok.70-80 %, o takim poparciu Zachodni politycy z 20% mogą tylko pomarzyć. A że prowadzą swoją niezależną od Zachodu i USA politykę ma prawo nie podobać się Zachodowi. Zaklinanie rzeczywistości i malowanie w czarnych kolorach Polski pod rządami PiS-u na Polakach nie robi wrażenia.

 7. . A “patrioci” i szermierze demokracji PO-wskiej judzą w całej Europie, trafiają także do lewackich stacji telewizyjnych w USA czy do niemieckich mediów. Żałosne kreatury! Opluwają gdzie mogą własny kraj, bo ich odlutowano od żłobu. My im sekundujemy w Chicago i coraz bardziej się obawiam, że nie za darmo”. I bardzo dobrze robią, ludzie maja prawo do komentowania tego co się dzieje. Dzisiaj w Europie dziesiątki komentarzy. Panie Dusza jesteś Pan zwyczajny gbur i niedouczony palant. Nie potrafisz sioę Pan ustosunkowac do żadnego polskiego wyderzenia. Pan po prostu nie wiesz co się dzieje.

 8. wazny głos stołecznego dziennika w USA
  Nowi prawicowi przywódcy Polski przekroczyli granicę. Prezydent USA mógłby wywrzeć na nich wpływ i dać im do zrozumienia, że ich działania mogą zaszkodzić relacjom z Waszyngtonem oraz podkopać polskie success story – pisze “Washington Post”. Jak podkreśla dziennik, “przez ostatnie dwie dekady Polska była liderem wśród postkomunistycznych państw Europy Środkowej, z coraz szybciej rozwijającą się gospodarką i rosnącym wpływem w NATO i Unii Europejskiej”. Dlatego “nagły wybuch kryzysu politycznego w Warszawie, który według wysokich rangą polityków i obrońców prawa zagraża krajowej demokracji, wywołał szok po obu stronach Atlantyku” – dodaje. Andrzej Duda dla BBC: w Polsce manifestują głównie ci, którzy zostali odsunięci od władzy Prezydent Andrzej… czytaj dalej » Gazeta przypomina, że działania Prawa i Sprawiedliwości skłoniły szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schulza do oświadczenia, że w Polsce trwa “zamach stanu”, a dziesiątki tysięcy Polaków do przyłączenia się do demonstracji organizowanych przez nowo powstały Komitet Obrony Demokracji. “WaPo” za najbardziej niepokojące uznaje próby przejęcia kontroli nad Trybunałem Konstytucyjnym. Według dziennika “PiS i jej przywódca Jarosław Kaczyński przekroczyli granicę, nie akceptując wyroku Trybunału, który uprawomocniał trzy z pięciu poprzednich nominacji sędziowskich”. “Utrudniając Trybunałowi podejmowanie decyzji, nowa ustawa może usunąć najważniejszą kontrolę nad nowym rządem” – ocenia “WaPo”.
  Moim zdaniem nalezy rozwazyć także przeniesienie szczytu NATO z Warszawy na przykład do Pragi lub do Niemiec. Wstepując do NATO kraje zobowiązując sie do przestrzegania okreslonych wartości. Jeżeli Polska ich nie respektuje może nalezy rozważyć zawieszenie polskiego członkostwa, a może ograniczenie praw w NATO.

 9. Tak, kryzys w Polsce wywołał szok! Nie ośmieszajmy się. Wywołał szok wśród tych, co w Polsce robili mętne interesy, trzymali za pysk prasę i obsiedli wszystkie urzędy. Jest to tragedia tej części Polaków, która musiała oddać władzę. Polska nie chce tego, co było. Te wszystkie lewackie brednie dowodzą tylko faktu, że przegrani nie chcą się pogodzić z utratą władzy. Mamy nowego bojownika o demokrację, nijakiego pana Petru. Czy to to taka sama gwiazda jak Polikot? Podskakujcie i podbijajcie sobie bębenek, i tak nic w ogólnopolskich wydarzeniach nie znaczycie.
  A przekręty faktów przyprawiają o ból głowy. I jeszcze jedno: kto nie z wami, to wasz wróg. I oczywiście idiota czy sklerotyk. Skąd my to znamy?
  Od nowej targowicy zachowaj nas Panie w tym Nowym Roku i w najbliższych dziesięcioleciach! Potem może odium komuny spłynie, a dzieci resortowe przejdą na emeryturę albo wyjadą do swoich mocodawców na saksy.

  • Pana komentarz jest tak głupi, że nie warto tracić czasu na polemizowanie z nim. To powtórzenie kłamliwych tez pisowskiej propagandy, powtarzanych bez przerwy. Jest to obraźliwy ton wobec wszystkich Polaków nie godzacych się na dyktature. Jakie mętne interesy mają ludzie manifestujący? Kradną, sprzedają narkotyki. Pan jak prezez kaczyński obraża Polaków.

 10. NATO skomentowało.Źle jest Pan poinformowany. Pańskie opinie o przeniesieniu szczytu NATO z Warszawy do Pragi mogą świadczyć o uprawianiu wrogiej propagandy wobec Polski. Całe szczęście dla naszego kraju, że nikt w NATO nie wie o istnieniu p. Zawistowskiego.
  Jakże jest Pan śmieszny z cytowaniem tego małego zadufanego w sobie dyktatorka Schulza, wielkiego działacza bez konkretnego wykształcenia, ale za to pełnego pruskiej buty! Targowica rusza do akcji!

  • Washington Post to nie schultz. Z Schultzem się zgadzam, to prawdziwy przyjaciel Polski, wielokrotnie dawał temu dowody. Kolejny komentarz Duszy, ja też uważam, że jak Polska nadal będzie łamac standardy demokracji, to nalezy to byc może przeneisienie szczytu będzie konieczne. A jak szczyt będzie w Warszawie, to Polska nie odegra żadnej roli, będzie krajem drugiej kategorii. NATO skomentowało, co w niczym nie zmienia oceny działąń psychicznie chorego Macierewicza. Przypomne komentarze w prasie amerykańskiej.

   • Tak. Schultz dawał na to dowody. I co znaczy ten slogan “prawdziwy przyjaciel Polski”? Pani Merkel też była i jest “prawdziwą” przyjaciółką Tuska, a jak przyszło do nowego połączenia linii dostaw ropy, o wielkiej przyjaźni zapomniała, bez względu na interesy Polaków. Kto w polityce wierzy w przyjaźń? Tak długo, jak będziemy mieć takich patriotów jak ci donoszący na Polskę i organizujący na nią nagonki, słowem targowiczan, wtedy rzeczywiście nasz kraj może mieć kłopoty. Panie Zawistowski, czy Pan jest psychiatrą? Dlaczego Pan obraża po chamsku ludzi? Widział Pan świadectwo zdrowia ministra Macierewicza?

    • Minister Maciarewicz jest “szurniety” od kilkudziesieciu lat. Do stwierdzenia tego nie potrzeba swiadectwa lekarskiego. Swiadczy o tym jego zachowanie.

     • Jest przede wszystkim człowiekiem dystyngowanym i posługuje się klarowną, poprawna polszczyzną, czego o gościach tego portalu trudno powiedzieć.

 11. Trzeba przyznać, że Edward Dusza się rozkręcił. Czy ktoś może przedstawić jego życiorys? Przybliżyć tę postać? Znane mi nazwisko w światku polonijnym, ale dokładnie nie kojarze. Czy był w Gwiazda Polarna? Zbieral składki na “ratowanie Gwiazdy Polarnej w 1985r? Jak wiadomo wszystkie datki i składki zostały wtedy ukradzine lub zmarnotrawione. Czy on pracował gdzieś tam u kapucynów w Michigan w niby instytucie historycznym, gdzie zbiory zostały wyniesione do szopy, zamokły, a następnie poszły na śmietnik?? Znane nazwisko ten Dusza, ale czy ktoś może coś więcej o nim powiedzieć?

 12. W trakcie obrad wszyscy prawnicy reprezentujący organizacje pozarządowe, prokuratora generalnego mianowanego przez Lecha Kaczyńskiego i inni wskazywali, że ustawa o TK jest sprzeczna z konstytucją. Wskazywali na inne jej wady. Minister Ziobro w krakcie obrad nie potrafił podać nazwiska jakiegokolwiek konstytucjonalisty, który ustawie wystawił pozytywna opinię. Fakt jest taki, iż rząd z prezydentem łamią prawo. Mam nadzieje, że odpowiedzą za to, również karnie. Przyjdzie taki czas.
  Ludzie, którzy manifestują nie są ani biznesmenami z ciemnymi interesami, ani osobami o ciemnych interesach, czy tymi, którzy tracą jakieś przywileje. Są normalnymi obywatelami, zaniepokojonymi sytuacją w kraju. Są każdego dnia obrażani przez ludzi PiS i przez pisowskich Trolli jak Edwarad Dusza. Są do tego przyzwyczajeni, choć wnieśli pozew zbiorowy przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu.Macierewicza także uważam za kretyna i idiotę. To twórca słynnych parówek smoleńskich z mikrofali. Tak zapamięta go historia. na razie mamy w Polsce pełzający zamach stanu, gdyż to jeszcze nie koniec planów PiS. Niestety.

  • Widzę p. John AA próbuje chlapać błotem. Zdumiony jestem, że Andrzej Jarmakowski, znając zarówno “Gwiazdę Polarną”, jak i będąc moim kolegą w Pomoście i pismach Chemigraphu takie pomyje zamieszcza. Czyżbym się komuś naraził? Nic nowego. Od czterdziestu lat robię to bez przerwy.
   Tak to wygląda dyskusja z niektórymi intelektualistami wysokich lotów.
   A kapucyni jak wiem nie prowadzili nie prowadzili w Michigan żadnego instytutu historycznego. Coś się komuś mocno pomajtało. A może chodzi o Orchard Lake? Coś o tym jest na “Progressie”.

 13. W minionym tygodniu w zachodnich mediach pojawiły się reportaże i artykuły krytyczne wobec nowych polskich władz. Sprawę tę skomentował w rozmowie z tygodnikiem “Do Rzeczy” Witold Waszczykowski. – Media w Polsce tworzą wrażenie, że to opinie dominujące na Zachodzie – mówi szef MSZ. Jego zdaniem reportaż CNN, w którym wskazano, że nasz kraj zmierza w stronę autorytaryzmu “zawierał absolutnie nieprawdziwe informacje i prawdopodobnie powstał z inspiracji Radosława Sikorskiego”.

  – Internet huczy od spekulacji – mówi Waszczykowski pytany o rolę Sikorskiego w powstawaniu reportażu CNN. Powołuje się także na kontrowersyjne wypowiedzi polityka PO. – Sikorski wielokrotnie występował u swojego znajomego Fareeda Zakarii (autor reportażu CNN – red.) – dodaje minister spraw zagranicznych.
  Polityk zwraca również uwagę, że Zakaria miał być wcześniej oskarżany o “plagiaty i naruszanie standardów dziennikarskich”. Zdaniem ministra, politycy PO, odsunięci od władzy, obrazili się na Polskę i Polaków oraz szukają zewnętrznych sojuszników. –Znamy to z naszej historii – ocenia.
  “Nie podążamy drogą dyktatury”
  Waszczykowski komentuje także tezę postawioną przez “Washington Post”, wedle której na czele ministerstwa obrony narodowej stanął antysemita. – Wydrukowana na jego (“WP” red.) łamach informacja o antysemityzmie Macierewicza to bzdura niemająca żadnych podstaw – podkreśla, wskazując jednocześnie, że w “Washington Post” pracuje Anne Applebaum, prywatnie żona Sikorskiego.
  Jak zaznacza Waszczykowski, w Polsce nie doszło do zamachu stanu, a PiS doszedł do władzy w sposób demokratyczny. – Nie podążamy też drogą dyktatury – podkreśla. Zaznacza przy tym, że w naszym kraju funkcjonują obie izby parlamentu, sądy są niezawisłe, a “antyrządowe media”, czyli wg Waszczykowskiego m.in. TVN i “Gazeta Wyborcza” działają bez przeszkód.
  Tym samym, zdaniem ministra “tworzenie wrażenia, że cały świat jest zaniepokojony tym, co się dzieje w Polsce, jest nieuzasadnione”. Jak dodał, żaden z zagranicznych dyplomatów, z którymi rozmawiał, nie wyraził niepokoju w związku z konfliktem wokół TK. – Ani polityki zagranicznej, ani wewnętrznej nie uprawia się dla pochlebstw w zagranicznych mediach – mówi Witold Waszczykowski w wywiadzie dla “Do Rzeczy”.

 14. Ręce opadają. Tutaj chodzi o sprawę Trybunału Konstytucyjnego, o łamanie prawa. Nie chodzi i spiskowe brednie Waszczykowskiego, że Sikorski zna Zakarię i po znajomości załatwił taki, a nie inny reportaż, przecież takie spiskowe teorie są żałosne, tak samo jak wypowiedzi Szydło i Dudy o manifestacjach, przecież komentatorzy osmieszyli ich. Duda i Szydło mówiąc, iż manifestuują tracący przywileje, wystawia Polskę na pośmiewisko. Chodzi o Trybunał to prosze bardzo. Jak nie ma Pan nic do powiedzenia, to niech się Pan zamknie i nie przepissje cudzych, innych opinii na inny temat.
  Jesteśmy już przywczajeni do obrażania nas, nazywania Targowiczanami i że bierzemy kase od obcych. Zawsze to mówili, tak mówił kiedyś Bierut, potem Gomułka, Jaruzelski teraz Kaczyński, Targowicą to proszę Pana jest Kaczyński.-
  Kaczyński zdołął już dokłądnie Polaków skłócić ze sobą, skłócił Polskę z całą Europą. Skutki tego będą dla Polski opłakane.

  • Czemu Pan pomija Kwaśniewskiego, Komorowskiego, Tuska, wszystkich tych, którzy tak szybko “pobogacieli” na służbie narodowi, nawet skromna pani Krzywonos, która dostała za “zasługi” zdumiewająco wysoką pensję? Czasy komuny nareszcie się skończyły. Trzeba być bardzo stronniczym i niesprawiedliwym, aby zestawiać Bieruta, Gomułkę czy Jaruzelskiego z Kaczyńskim. Zimno się robi! A przecież prawie całe polonijne Chicago głosowało na PiS. Czy wszyscy Polacy w Chicago są durniami? Co do osoby Jarosława Kaczyńskiego uważam, że wcale nie pokłócił Polaków z Polakami, a Polskę z całą Europą, jak to Pan bezpodstawnie twierdzi. Węgry na przykład, Szanowny Panie Tomaszu, to też kraj europejski. Są państwa w Europie, które obecną sytuację uważają za wewnętrzną sprawę Polski. NATO też się od całej awantury zdecydowanie odcięło. Pokrzykiwanie Niemców na PiS wydaje się być bardzo wymowne, a już na pewno nie na miejscu. Inni chcą na całej sprawie Trybunału zbić polityczny interes. Robią to także z dużą wprawą PO-wcy, którzy nie potrafili pogodzić się z utratą władzy i ich epigoni. Akcja ta rzeczywiście może mieć opłakane skutki.
   A swoją drogą zdumiony jestem, że akurat Tomasz coś takiego mógł napisać… Kiedyś, w czasach “Relaxu” o pewnych sprawach mówiliśmy zupełnie inaczej. Wygląda na to, że ludzie się zmieniają.
   Uprawiając w czyimś interesie nachalną propagandę nie można oczekiwać wyłącznie oklasków. A to przecież nie ja oskarżyłem ten portal o płatną służbę dla pewnych, bliżej nieokreślonych, grup politycznych. Najgorsze jest to, że Tomasz zawsze występuje jako nieomylny mentor. To błąd. Trzeba zawsze brać pod uwagę opinie innych.
   Jeszcze raz życzę Tomaszowi dobrych świat.

   • Edward Dusza stara się jak może, aby się tylko wykazać, jak Jacek Kurski. Może Prezes Polske Zbaw Edwarda Dusze dostrzeże i wynagrodzi. Oto wypowiedż Duszy o Macierewiczu :”Jest przede wszystkim człowiekiem dystyngowanym i posługuje się klarowną, poprawna polszczyzną, czego o gościach tego portalu trudno powiedzieć.”” Macierewicz znany jest z tego, że do Chicago przybywał z odczytami smoleńskimi, gdzie udowadniał, że to był zamach. Dodajmy, że za każdy taki “odczyt” kasował ok. 3 tys. dolarów w gotówce Jaką wartość merytoryczną te nauki Macierewicza przedstawiały, to każdy wie, choćby tylko z prasy, ale poszedłem kilka razy na te jego “odczyty” aby z bliska przyjrzeć się Macierewiczowi jako osobie. Głownie chciałem się dowiedzieć, czy Macierewicz jest psychopatą, czy nie jest. Towarzysza Dusze poinformuje, że pracowałem w szpitalu psychiatrycznym. Z moich obserwacji wynika, że Macierewicz psychopatą NIE jest. Ale jest absolutnym wyrachowanym kłamcą, manipulantem demagogiem, zwykłym pospolitym oszustem. Owszem Macierewicz jest dosyć sprawny intelektualnie, sprawnie i nachalnie z dużym skutkiem wciskał kłamstwa i ciemnote biednym kontraktorom, górala, zwykłym prostym ludziom bez wykształcenia, bez zbytniej inteligencji. Było to bardzo żenujące. Ale to co Macierewicz wciskał tłumowi i zdezoriętowany tłum to jakoś kupował, miał mętlik w głowie, dla uważnego obserwatora, była to czysta demagogia, prymitywne kłamstwa, nadinterpretacja rzeczywistości. A towarzysz Dusza ma go w takim poważaniu. Wnioski z tego można wyciągnąć dwa. Albo Edward Dusza jest zwykłym kretynem o inteligencji poniżej pomocnika u kontraktora, albo Edward Dusza jest zakłamanym cynikiem chcącym się wykazać wobec Prezesa Polske Zbaw, tak jak wykazuje się Jacek Kurski i w tym samym celu. Poszukałem wiadomości o Edwardzie Duszy, urodzony w 1947r, czyli ma teraz 68 lat w USA przebywa od roku 1969, czyli ponad 45 lat. A jaki bogaty życiorys. Poeta, literat, dziennikarz, wydawca, z tym współpracował, z tamtym współpracował, z jedną gazetą, z druga, trzecią. No piękny dorobek. Nie ma tylko słowa o jednym, gdzie pracował na etacie. Z życiorysu jasno wynika, że przez 45 lat w USA Edward Dusza nigdy nie miał stałej pracy. Ma 68 lat, to jaką on ma teraz emeryture? Około 450 dolarów miesięcznie. Z tego musi też kupować pampersy. Ale humor go nie opuszcza i proponuje mi prace przy odgarnianiu śniegu. Edward Dusza zwraca się do administracji Progrssu, do Andrzeja Jarmakowskiego, aby zablokował wpisy John AA, a powołuje się przy tym na stare znajomości, z Pomostu, z Progressu inne. Czyli Edward Dusza w swej mentalności odrzuca strone merytoryczna, a odwołuje sie do “solidarności plemiennej” Do mentalności kliki. Co nie przeszkadza mu zajadle krytykować “resortowe dzieci” To niech Edward Dusza się jeszcze do ZBOWiDu zapisze. Stanowisko murowane. Równie dobrze, jak Edward Dusza, na stare znajomości może się powoływać Andrzej Czuma.Człowieka możemy w pełni ocenić dopiero po jego śmierci, mamy wymowny przykład Romaszewskiego. Wspaniała karta w latach 80 tych, miałem okazje z nim rozmawiać, gdy w 1990 r prowadził w Chicago kampanie prezydencką, co się z nim następnie stało? Na starość Romaszewski się całkowicie zeszmacił, płakał, że MUSI byc marszałkiem senatu, bo to jest auto służbowe z kierowcą. A Edward Dusza? Nie znam go na tyle, może i miał pozytywną przeszłość, jakiś dorobek, ale teraz idzie w ślady Romaszewskiego No cóż, jak brakuje na pampersy, to trzeba nastawic gołą D. Prezesowi Polske Zbaw, może dostrzeże i skorzysta, od tyłu, bez wazeliny. A Edward Dusza będzie krzyczał: Niech żyje !! Niech żyje ! Tyle że Prezes wymaga absolutnej uległości, absolutnego oddania, zaprzedania, zeszmacenia, a nagroda wcale nie jest pewna. Edward Dusza może się płaczyć przed Macierewiczem, cynicznym manipulantem, Macierewicz może to doceni. Ale Jarosław Kaczyński JEST klinicznym psychopatą, nie ulega to żadnym wątpliwością. Jarosław Kaczyński dokonał w Polsce zamachu stanu, państwo prawa przestało istniec, zaczyna się na całego bolszewizm. Edward Dusza próbuje bronić i gloryfikować Kaczyńskiego, być jego ambasadorem w Chicago, zapomina o jednym. To nie tylko idea którą wyznaje Kaczyński- bolszewizm. Dodatkowo Kaczyński jest klinicznym psychopatą. A psychopaci mają swój sposób postępowania, taki sam, bez względu na wyznawane ideie. Niech Edward Dusza zapozna się z tematem “Psychopaci” ZBOWiDu juz nie ma, owszem Krzywonos dostała od Tuska specjalna emeryture, ok 4tys. złotych miesięcznie, ale jeśli Edward Dusza liczy na takie samo uznanie ze strony Jarosława Kaczyńskiego, to mocno się przeliczy. Edward Dusza chwali polonie, że głosowała na PiS. Ok 8 tys. głosów w ostanich wyborach. Jak mocno Edward Dusza agitował, by iść na wybory?? Kto jeszcze agitował? Ilu księży? Bzdury, czysta demagogia i pożeganie do przestępstwa. W jakim celu? Dla tej emerytury od Kaczyńskiego? Emerytury której Edward Dusza sie nie dorobił w USA? Kto szedł na te wybory? Marynarze? Czasowi studenci? turyści? Polscy pracownicy na delegacji? Oni nie byli agitowani, bo oni na PiS nie głosowali. Do pójscia na wybory były agitowane stare babcie po 30 lat w USA i inni prosci ludzie, będący w USA ponad 20 lat. Zdecydowana większość z nich ma obywatelstwo USA uzyskana w drodze naturalizacji. Tyle, że udział w wyborach w innym państwie, tutaj w Polsce to według prawa USA jest przestępstwem i można za to stracic obywatelstwo. O tym juz Edward Dusza i inni naganiacze PiSowscy nigdy nie wspominali. Podżegali biednych nie świadomych ludzi do popełnienia pzestępstwa. Wszystko dla własnych prywatnych korzyśći. Kryminaliści. Tak ! Kryminaliści. Edward Dusza może sobie namawiac babcie aby wysłały 50 kartek, do rodziny i znajomych w Polsce, z nakazem głosowania na PiS i bolszewika Kaczyńskiego. Ale namawianie obywateli USA by głosowali, czy szkalowanie obywateli USA, którzy nie chodzą na polskie wybory, to jeśli nie kryminał, to zwykła podłość. I w jakim celu? Dla tej emeytury od Kaczyńskiego??

 15. Panie Dusza: Prokurator stanu wojennego w imieniu PiS likwiduje kontrolę konstytucyjności prawa i poucza Sejm o demokracji. A pisowscy posłowie drwią z bezsilnej opozycji. To jest dobra zmiana dla PiS, nie dla Polski.

 16. No tak Tusk wzbogacił się kiedy w czasie stanu wojennego czyścił kominy w spólce Świetlik. Krzywonos wzbogaciła się kiedy ZOMO pobiła ją w stanie wojennym, gdy była w ciąży. Zwracam uwagę, że Dusza nie potrafił ani razu zabrac głosy na temat, a chyodzi o Trybunał Konstytucyjny, który właśnie został załawtiony. Jak Pan nie ma nic do powiedzenia w temacie niech się Pan zamknie.

 17. Jak pisze się o Trybunale Konstytucyjnym Dusza Pisze : Dlaczego pomija się Tuska, K… itd. Dlatego, że to nie na temat.

 18. Panie Jarun jak pan zamierza bic rekordy w ilości wpisów, nie wnosząych nic do tematu, to proszę oopamietanie. Publikowanie na przykład 10 komentarzy pod rząd, nie odnoszących sie do tematu będziemy traktować jako SPAM, tak też postanowiłem potraktować tłumne wpisy Jaruna, które jedynie zamulały dyskusję. Istnieje dyskusja między SPAMEM, a komentarzem. Ponadto wiele Pana komentarzy nosiło charakter personalnych ataków, czego nie będziemy tolerować.

  • Andrzeju, przecież mnie się tutaj personalnie atakuje, a wpisów nie zatrzymałeś. Skąd masz pewność, że opinie p. Jaruna zamulają dyskusję? Może to my, czytelnicy, powinniśmy zadecydować, co jest spamem, a co komentarzem. Przecież ja uważam na przykład, że wpisy Johna AA to totalny spam atak , a jednak znalazły miejsce na portalu. Nie podnoszą głosu sprzeciwu, bo wierzę w wolność wypowiedzi, nawet tej najgłupszej.
   To tak jak z PO i PiS-em. Są równi i równiejsi.

 19. Gratuluje p Dusza bez duszy, jego dokumentowania racji bez sprawdzonej wiedzy o aktualnej “demokracji” w Polsce. Mam pytanie, kiedy Pan widział ostatni raz Polskę,to jest bardzo istotne, bo, aby o niej mówić należy w niej żyć i ją znać.
  Myślę, że takich bredni jak Pan pisze nie słyszał świat, a gdyby jednak Polacy z kraju czytali te wypociny to by nie tylko to skrytykowali, ale daliby mu do wiwatu.
  Odnośnie p. Henryki Krzywonos, to nie tylko walczyła z nami o polską wolność spod komunistycznej władzy, ale po tym wychowała 12- cioro polskich sierot.
  Odnośnie dzisiejszej władzy, ona w dzień udaje, a w nocy wkrada się z wytrychami do organizowanej instytucji NATOWSKIEJ (wytrychowy osoba bardzo znana w USA, nigdy nie zgłaszająca kasy przywiezionej w dolarach, zbiórka bez zezwolenia zakazana) I NIE TYLKO. Sejm i senat aby wprowadzić swoich pracuje dzień i noc , a Kaczyński woła ” cała Warszawa z was się śmieje”, a Brudziński mu wtóruje “komuniści i złodzieje” (na marginesie sam ma na koncie kradzież butów) Prezydent Duda nie przestrzega prawa od samego początku, mimo, że jest doktorem prawa,a p. Szydło (etnolog)wykonuje nocne polecenia p.Kaczyńskiego. Proszę poszukać w internecie w Google temat p. Jadwiga Kaczyńska i zapoznać się bliżej, kimże jest ten który naprawdę kieruje krajem nad Wisłą.
  Wypadałoby, by się Pan wyłączył z tej dyskusji i zapytał sam siebie, dlaczego nie wrócił do kraju i tu z kraju opisał to co Panu w sercu gra. My Polacy, a nie Wolacy chcemy Polski takiej jak jest demokracja zachodnia. Panu odpowiada węgierska, to nie ma przeszkód, by tam w kraju w którym Pan żyje wprowadzić. Nasza Polska nie jest w ruinie, rozwija się, ale Trwam i Rydzyk chce aby Polacy najlepiej oddali mu wszystko, szuka głupich i naiwnych, mało tego znajduje ich w waszym radiu i kościołach. Wszyscy ci co Polskę widzą lub widzieli to potwierdzą. Każdy jest kowalem swego szczęścia. Poinformuję również p. Duszę, że p. Angela Merkel ma polskie korzenie i bliską rodzinę w Poznaniu o polskim rodowodzie. Wygrana PiS to wygrana kościelnych hierarchów, którzy nawoływali by głosować na PiS.
  Poczekam co Pan napisze o sytuacji w naszym kraju.

  • Ja jestem w Polsce BARDZO czesto I moge potwierdzic, ze to Pan Dusza ma rzeczywisty obraz Polski. Natomiast Pani ‘wizje’ to chyba powstaja na niezlym ‘haju”…
   Gdyby Pani ni8e zauwazyla to przypominam, ze Polacy chca wlasnie tego co robi PiS, a takich jak Pani wykopali poza Sejm I Senat.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: