110 rocznica urodzin płk. Tadeusza Henryka Rolskiego w Przeworsku

3
410
Fot. Rafał Wodzicki; Progress for Poland

W Przeworsku, rodzinnym mieście Pułkownika (przypomnieć należy nasze teksty jemu poświęcone: mieszkał na Grochowie) odbyły się w dniach 13-14 sierpnia uroczystości rocznicowe.

Wspomnieniami rodzinnymi podzielili się członkowie rodziny Rolskich. Fragmenty książek Rolskiego przeczytał znany aktor Marek Barbasiewicz. Przyjechaliśmy razem przez lotniczy Dęblin. Jak wiadomo – Rolski bardzo się martwił tym, że pomoc powstaniu warszawskiemu jest niemożliwa z Francji przy ówczesnym położeniu frontu.

Okolicznościowe wyróżnienia ( w tym pamiątkowe stele) wręczono osobom, które miały okazję wspierać pamięć o Tadeuszu Rolskim. W związku z pracą niżej podpisanego nad przywróceniem pamięci o Pułkowniku w artykułach w Progress for Poland (polecamy) oraz w Warszawie, na Grochowe, gdzie mieszkał i zmarł. M. in. doprowadził do zaprojektowania nazwy ulicy na Gocławiu. Jak dotąd, właśnie w Przeworsku jest jedyna ulica nosząca imię pilota Rolskiego.

W podziemiach ratusza otwarto wystawę okolicznościową pamiątek po Pułkowniku i jego działalności zorganizowaną przez Ośrodek Naprowadzania im. Tadeusza Rolskiego z Bydgoszczy.

Następnego dnia w bazylice Ducha Świętego odbyła się msza św. z udziałem pocztów sztandarowych.

RAFAŁ WODZICKI

Fot. Rafał Wodzicki: Pamiątkowe stela z podobizną Tadeusza Henryka Rolskiego z popisem płk. pilota Arkadiusza Poluszyńskiego (dowódcy Ośrodka Dowodzenia i Naprowadzania im. Tadeusza Rolskiego w Bydgoszczy) i jedna z jego książek, poświęcona walce lotnictwa polskiego we Francji.

 Relacja z uroczystości znajduje się także na witrynie internetowej urzędu miasta Przeworska. Więcej zdjęć na grochowniepragapd.blox.pl

3 Komentarze

  1. Na okładce książki można zauważyć szachownicę w pozycji obowiązującej. Widać ktoś ocenzurował zdjęcie samolotu francuskiego Caudron (niedawno sprowadzono taki do Polski z Finlandii): Francuzi namalowali szachownice obrócone (jak to teraz jest), zapewne kierując się swoim znakiem kolejowym o takiej formie. Więcej napisałem – w artykule Samolot cywilny czy wojskowy.

  2. Pułkownik wspomniany jest oczywiście w książce Roberta Gretzyngiera i Wojtka Matusiaka “Polacy w obronie Wielkiej Brytanii. Dom Wydawniczy Rebis, Poznań, 2007. Książka pierwotnie wydana w Wielkiej Brytanii (Poles in Defence of Britain).

  3. 18 października w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim nadano nagrody honorowe IPN Świadek Historii, m. in. pośmiertnie pułkownikowi pilotowi Tadeuszowi Rolskiemu. Pokazujemy od kilku lat, że takim świadkiem na pewno był.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: