110 rocznica urodzin płk. Tadeusza Henryka Rolskiego w Przeworsku

3
740
Fot. Rafał Wodzicki; Progress for Poland

W Przeworsku, rodzinnym mieście Pułkownika (przypomnieć należy nasze teksty jemu poświęcone: mieszkał na Grochowie) odbyły się w dniach 13-14 sierpnia uroczystości rocznicowe.

Wspomnieniami rodzinnymi podzielili się członkowie rodziny Rolskich. Fragmenty książek Rolskiego przeczytał znany aktor Marek Barbasiewicz. Przyjechaliśmy razem przez lotniczy Dęblin. Jak wiadomo – Rolski bardzo się martwił tym, że pomoc powstaniu warszawskiemu jest niemożliwa z Francji przy ówczesnym położeniu frontu.

Okolicznościowe wyróżnienia ( w tym pamiątkowe stele) wręczono osobom, które miały okazję wspierać pamięć o Tadeuszu Rolskim. W związku z pracą niżej podpisanego nad przywróceniem pamięci o Pułkowniku w artykułach w Progress for Poland (polecamy) oraz w Warszawie, na Grochowe, gdzie mieszkał i zmarł. M. in. doprowadził do zaprojektowania nazwy ulicy na Gocławiu. Jak dotąd, właśnie w Przeworsku jest jedyna ulica nosząca imię pilota Rolskiego.

W podziemiach ratusza otwarto wystawę okolicznościową pamiątek po Pułkowniku i jego działalności zorganizowaną przez Ośrodek Naprowadzania im. Tadeusza Rolskiego z Bydgoszczy.

Następnego dnia w bazylice Ducha Świętego odbyła się msza św. z udziałem pocztów sztandarowych.

RAFAŁ WODZICKI

Fot. Rafał Wodzicki: Pamiątkowe stela z podobizną Tadeusza Henryka Rolskiego z popisem płk. pilota Arkadiusza Poluszyńskiego (dowódcy Ośrodka Dowodzenia i Naprowadzania im. Tadeusza Rolskiego w Bydgoszczy) i jedna z jego książek, poświęcona walce lotnictwa polskiego we Francji.

 Relacja z uroczystości znajduje się także na witrynie internetowej urzędu miasta Przeworska. Więcej zdjęć na grochowniepragapd.blox.pl

3 Komentarze

  1. Na okładce książki można zauważyć szachownicę w pozycji obowiązującej. Widać ktoś ocenzurował zdjęcie samolotu francuskiego Caudron (niedawno sprowadzono taki do Polski z Finlandii): Francuzi namalowali szachownice obrócone (jak to teraz jest), zapewne kierując się swoim znakiem kolejowym o takiej formie. Więcej napisałem – w artykule Samolot cywilny czy wojskowy.

  2. Pułkownik wspomniany jest oczywiście w książce Roberta Gretzyngiera i Wojtka Matusiaka “Polacy w obronie Wielkiej Brytanii. Dom Wydawniczy Rebis, Poznań, 2007. Książka pierwotnie wydana w Wielkiej Brytanii (Poles in Defence of Britain).

  3. 18 października w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim nadano nagrody honorowe IPN Świadek Historii, m. in. pośmiertnie pułkownikowi pilotowi Tadeuszowi Rolskiemu. Pokazujemy od kilku lat, że takim świadkiem na pewno był.

Comments are closed.

WordPress › Error

There has been a critical error on this website.

Learn more about troubleshooting WordPress.