11 dni do wysłania rządu na urlop

1
420

siedziba Kongresu USAW Kongresie Stanów Zjednoczonych rozpoczyna się wielka finansowa rozgrywka. Ameryka od lat nie miała już uchwalonego budżetu, rząd działał na zasadzie uchwalanego prowizorium. Republikanie doprowadzili dzięki temu do ograniczenia rządowych wydatków. Republikanie co prawda nie byli wstanie odwołać reformy systemu ubezpieczeń medycznych, ale mogą ją utrącić, jeżeli obetną wszystkie fundusze., Obecnie mamy 11 dni do momentu, kiedy wyczerpią się rządowe fundusze. Jutro spiker Izby John Boehner pewnie podda pod głosowanie ustawę, która pozwoli na działanie rzędu, ale zlikwiduje fundusze na wprowadzenie Obamacare. Dla Białego Domu będzie to jak zdetonowanie politycznej bomby atomowej.

Bez pieniędzy reforma nie wejdzie w życie. Sprawa wróci do Senatu, gdzie w czwartek rozpocznie się filibusterka. Będzie więc niezwykle ciekawie, zwłąszcza, że jednocześnie Kongres będzie musiał podnieść dopuszczalny limit zadłużenia funduszy federalnych. Republikanie też nie zgodzą się w Izbie, aby dopuszczalny limit podnieść na zasadzie automatu.Taka opcja w ogóle nie wchodzi w rachubę.

Ponadto wielu republikanów nie chce obcinać kasy na Obamacare. Dlatego zagrożona jest pozycja Boehnera. Część republikanów obawia się porażki w wyborach roku 2014 roku.Inni są przeciwnego zdania i stoją na stanowisku, że Obamacera musi zostać zlikwidowana przez nieuchwalenie funduszy na jej przeprowadzenie. Republikanie walczą więc trochę sami ze sobą, ale w piątek ostatecznie się policzą i zobaczymy jak wygląda układ sił.

Carl Rove wypowiadając się dla Fox News powiedział, że jeżeli dojdzie do zatrzymania prac rządu, to będzie to wyglądało zupełnie inaczej niż wszystkie poprzednie takie sytuacje. Rove spodziewał się, że wypłat nie dostanie armia. 11 dni to sporo czasu, jednak kiedy republikanie zdecydują się na obcięcie kasy na Obamacare, szanse na porozumienie zmniejszą się drastycznie. Zobaczymy także co stanie się w Senacie. Senat w takiej sytuacji z reguły strajkował i nic nie robił.

 

AJ

 

 

 

 

1 Komentarz

  1. Bardzo dobry blog. Szkoda że rzadko spotyka się takich blogów w internecie.
    Zapisuję stronę do ulubionych, oby tak dalej!
    🙂

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: