Wybuchowe zeznanie Gordona Sondlanda

0
75


Dzisiaj przed Komisją Kongresu Stanów Zjednoczonych, prowadzącej postępowanie w sprawie odwołania Donalda J. Trumpa z urzędu zeznaje  ambasador Stanów Zjednoczonych przy Unii Europejskiej Gordon  Sondland. Było to wybuchowe zeznanie. Sondland jest świadkiem, z bliskiego otoczenia prezydenta. O problemach Ukrainy rozmawiał bezpośrednio z prezydentem. Sondland, to  dziecko imigrantów, którzy uciekli przed Holocaustem. Podarował Donaldowi Trumpowi milion dolarów, na organizację inauguracji prezydentury Donalda J. Trumpa. To zadecydowało o nominacji tego biznesmena, z dużym sukcesem, ambasadorem przy Unii Europejskiej. Ambasador opowiedział z komisji z detalami, jak wyglądała polityka administracji wobec Ukrainy.

Dla ambasadora nie ulegało wątpliwości, iż osobisty adwokat prezydenta Trumpa                                                                                                                                                                                                            Rudy Giuliani działa w imieniu i z pełnym poparciem i w imieniu prezydenta Trumpa. Sondland rozumiał, iż wstrzymanie pomocy militarnej dla Ukrainy, związane jest wyłącznie z żądaniem od Ukrainy, aby ta rozpoczęła dochodzenie w sprawie kompanii zajmującej się wydobyciem gazu, o nazwie  „Burisma”. Oczywistym było, iż pomoc dla Ukrainy, traktowana jest jako narzędzie, umożliwiające wyrządzenie szkody rodzinie Bidenów, Joe Biden jest głównym politycznym przeciwnikiem politycznym prezydenta Trumpa, 400 milionów dolarów pomocy dla Ukrainy przyznanej przez Kongres Stanów Zjednoczonych, jest używana jako narzędzie nacisku, w celu osiągnięcia korzyści politycznej. To klasyczna, słownikowa definicja łapówki.Sondland naciskał zresztą na szybkie zwolnienie pomocy dla Ukrainy, co jednak nie następowało. Nastąpiło to dopiero 11 września br., a więc w momencie gdy Kongres rozpoczynał swoje dochodzenie.

Ambasador podkreślił, iż w dochodzeniu nie współpracuje Departament Stanu, który odmówił przekazania jakichkolwiek dokumentów dotyczących sprawy. Po zeznaniach Sondlanda oczywistym stało się dlaczego. Dokumenty mogą zawierać, wiele kompromitujących detali.

Po zeznaniach Sondlanda nikt już nie będzie mógł mówić, że nie usiłowano dokonać transakcji, zwolnienia pomocy finansowej i spotkania w Białym Domu, w zamian za uruchomienia dochodzenia, o co zabiegał prezydent Trump. Sondland byl centralną osobą w tej grupie dążącej do takiego rozwiązania. Dlatego to być może nawajżaniejszy i pewnie najczarniejszy dzień prezydentury Donalda Trumpa.

To świadek, posiadający w przeszłości bezpośredni dostęp do prezydenta. W przypadku Sondlanda mamy do czynienia ze świadkiem posiadającym informacje z pierwszej ręki. Świadek z detalami, na tyle pozwalała mu pamięć przedstawił rozmowy w sprawie Ukrainy.Rozmowy z ukraińskimi oficjelami dotyczyły przygotowywanego publicznego oświadczenia, w sprawie rozpoczęcia dochodzenia w sprawie Burismy, jak i rzekomego wpływu Ukrainy na wybory w USA w 2016 roku. Tutaj należy się drobne wyjaśnienie. Społeczność wywiadowcza USA jest zgodna co do tego, w 2016 roku to Rosja usiłowała wpłynąć na przebieg kampanii wyborczej w USA. W USA pojawiły się absurdalne spiskowe teorie, iż to nie Rosja, tylko Ukraina chciła wpłynąć na kampanię wyborczą w USA.  To totalny absurd.

Zeznanie pokazało, jak usiłowano wpływać na Ukrainę, aby władze tego kraju wydały odpowiednie oświadczenie dotyczące dochodzenia w sprawie Bidenów. Ukraina znajdowała się w bardzo trudnej sytuacji, nie mogła sobie pozwolić, na odrzucenie amerykańskiej prośby, czy żądania. Amerykańska pomoc zbyt zbyt cenna, aby można z niej zrezygnować.  Z drugiej stronu Ukraina nie chciała mieszać do wewnętrznej polityki Stanów Zjednoczonych, więc kluczyła, aby w końcu nie wydać żadnego znaczenia. Treść oświadczenia władz Ukrainy negocjowano przez wiele tygodni. Liczono, że odpowiednia, oczekiwane słowa padną podczas wywiadu z prezydentem Ukrainy prowadzonego przez CNN.

Trzeba pamiętać, iż cały czas w Donbasie trwają walki, Ukraina zmaga się z potężnym sąsiadem, oczekuje pomocy. Pomoc dla Ukrainy  nie była tym samym co pomoc wysyłana do Czadu na przykład.  Na froncie giną żołnierze. Spotkanie z prezydentem USA miało nastąpić w zamian za odpowiednie doświadczenie ze strony prezydenta Ukrainy.

Foto: AcessWdunn.com

AJ

Wideo: @News 19 WLTX

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: