Putin naśmiewa się z Trumpa

0
93


Prezydent Rosji Władimir Putin zadrwił sobie w prezydenta USA Donalda Trumpa, stojąc w Moskwie, w trakcie konferencji prasowej, obok prezydenta Iranu Hassana Rouhaniego i prezydenta Turcji Recepa i Tayyip Erdoğana, zaproponował sprzedaż Arabii Saudyjskiej nowoczesnego rosyjskiego systemu przeciwrakietowemu, by mogła lepiej bronić się przed atakami z powietrza. Stojący obok Putina prezydent Iranu pękał ze śmiechu.

Arabia Saudyjska jako sojusznik USA 90% broni kupuje w USA. Saudowie posiadają doskonałe nowoczesne lotnictwo, które jednak nie obroniło saudyjskich rafinerii przed atakiem dronów lub irańskich rakiet. Skoro Ameryka nie potrafi obronić królestwa Saudów, Rosja, chętnie to uczyni.

Sojusznicy USA są sceptyczni, uważają, iż USA nie udowodniło winy Iranu, Niemcy i Francja proponują i preferują dyplomatyczne rozwiązania i nawołują do spokoju. Niemcy proponują, aby USA wróciły do wypracowanego porozumienia z Iranem, które Ameryka odrzuciła.Biały Dom dzisiaj też był bardzo ostrożny,  prezydent Trump mówił, iż Ameryka, nie potrzebuje obecnie kolejnego konfliktu. Można było odnieść wrażenie, iż administracja wycofuje się  ze swojej ostrej retoryki, jakiej używała dzień wcześniej. W tej chwili można mówić o pewnej deseskalacji napięcia, ale komedia, którą odstawił Putin, może odnieść zupełnie odwrotny skutek. Sytuacja w każdej chwili może ulec radykalnej zmianie. Prezydent USA przewrażliwiony na punkcie swojego „ego” różnie może reagować na fakt, że w Moskwie zrobione sobie z niego pośmiewisko.

Europa stara powstrzymać się prezydenta USA od militarnego karania Iranu. Tymczasem Arabia Saudyjska ogłosiła, iż broń użyta w ataku wyprodukowana została w Iranie.

opracował AJ

Foto: Polsatnews.pl

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: