Prezes Srebrnej był agentem SB

2
409


Plotki na ten temat krążyły od kilkunastu dni. Wieloletni prezes związanej z PiS spółki Srebrna Kazimierz Kujda został zarejestrowany jako tajny współpracownik przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa — wynika z akt, które przeanalizował Onet. Kujda osobiście podpisał zobowiązanie do współpracy i pisał bezpiece donosy ze swych wyjazdów zagranicznych.  Zaszkodził wielu ludziom. Do dokumentów SB dotarli dziennikarze Gazety Wyborczej i Onetu. Wieloletni prezes spółki „Srebrna agentem SB – to sensacja. Kujda jako prezes „Srebrnej” był bliskim współpracownikiem Jarosława Kaczyńskiego. Można powiedzieć, iż wokół majątku Porozumienia Centrum powstał dziwny postkomunistyczny układ.

Kujda był jednym z kluczowych uczestników negocjacji dotyczących budowy wieżowca w centrum Warszawy — jest jednym z nagranych przez austriackiego przedsiębiorcę Geralda Birgfellnera

Po ostatnich wyborach Kujda objął szefostwo Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, ale na czele „Srebrnej” stanęła jego żona. Opozycja domaga się natychmiastowej dymisji Kujdy.

Kujda przez lata zataił swoją przeszłość.  Jego dymisja wydaje się oczywista. Oczywiście rodzi się wiele pytań. Ktoś w SB umieścił Kujdę blisko Kaczyńskiego.  Nakazuje je raz jeszcze spojrzeć na cały proces prywatyzacji i uwłaszczenia się Porozumienia Centrum na majątku RSW Prasa książka Ruch. Kujda w tym procesie odegrał wybitną rolę. Winna ona zostać wyjasniona.  Dodatkowo w spółce „Srebrna” pracowała cała czołówka PiS. Było to finansowe zaplacze PiS, żyjące z wynajmu powierzchni biurowej.  

Były funkcjonariusz SB odegrał także wybitną rolę w finansowaniu Radia Maryja i biznesowych działań Tadeusza Rydzyka. To Tadeusz Kujda załatwił miliony dla Rydzyka z Funduszu Ochrony Środowiska. Rydzyk na Kujdę zawsze mógł liczyć. W PiS Rydzyk na Kujdę zawsze mógł liczyć. Załatwił Rydzykowi 27 milionów złotych przekazanych redemptoryście w dwóch transzach. Można powiedzieć, iż w rządzie ten funkcjonariusz SB był specjalistą w rządzie PiS od pieniędzy dla Tadeusza Rydzyka.

W latach 90. należał do Porozumienia Centrum, pierwszej partii Kaczyńskiego. W 1990 r. PC założyło Fundację Prasową „Solidarność”, która wzięła udział w likwidacji państwowego koncernu RSW „Prasa-Książka-Ruch”. Kazimierz Kujda wszedł wówczas do jej władz. Czy wszedł w konkretnym celu? Być może badając dokumenty poznamy odpowiedź na to pytanie?.

Dokumenty Kujdy przetrzymywano w zbiorze tajnym, który nie tak dawno odtajniono.  Po Warszawie kursują plotki, że dokumenty te mogą zakończyć karierę Zbigniewa Ziobry, jak i pomóc  rozwiązać jedną z największych zagadek III RP. na razie wiemy tyle, iż agent SB miał budować wieżowce Kaczyńskiego.

Andrzej Jarmakowski

Foto: Polityka

2 Komentarze

  1. Polska mafia ma wladze.Kurdupel KACZOR jest napedem,kujda /sb to tylko pionek.Tylko w Polsce moze istniec
    tak zorganizowane przesteptwo.Pis /Rydzyk to MAFIA.Historia sie powtarza,nie ma prawa na OSZUSTOW.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: