Polaków nie będzie stać na wybudowanie własnego domu

0
188


Koszt budowy nieruchomości wzrasta o około 9% rocznie. W 2018 roku za dom jednorodzinny o powierzchni 140 m2 średnio musieliśmy zapłacić 299 tys. zł. Trzeba na niego pracować ponad 8 lat przeznaczając na niego całą średnią pensję. Jak w kolejnych latach będzie się rozwijało budownictwo indywidualne?

 Przede wszystkim budownictwo indywidualne najbardziej rozwija się tam, gdzie nie dociera budownictwo deweloperskie – mówi Jarosław Jędrzyński, Rynek Pierwotny.  

– Coraz łatwiej jest wybrać dom, bo rozwija się infrastruktura drogowa i to jest jedna z przyczyn fali powrotu do domów jednorodzinnych. Ciężko stwierdzić jak to będzie wyglądało w przyszłości, ale po ilości 80 tys. rozpoczętych budów domów jednorodzinnych w ub. roku widać jaką cieszy się to popularnością – komentuje Jarosław Jędrzyński, Rynek Pierwotny.

– Rodziny, która marzy o tym, aby mieszkać w domu nie przekonamy do kupna mieszkania, tylko dlatego, że koszty wykonawstwa wzrosły. Takiej rodzinie możemy , tylko poradzić co zrobić, aby nie przepłacić za dom i na co zwracać uwagę przy jego kupnie. Myślę, że tu warto zastanowić się, gdzie kupujemy tą działkę? Wybierajmy lokalizacje, które pozwalają nam na dobry dojazd do pracy. – mówi Jarosław Sadowski, Expander.

Dane Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego pokazują, że w 2018 r. największy wzrost w budownictwie domów jednorodzinnych miał miejsce w województwie mazowieckim. Najmniejsze ożywienie odnotowały województwa, np. pomorskie, małopolskie i lubuskie.

– Rodzina z dwójką, trójką dzieci może znaleźć w Warszawie 80 m2 mieszkanie w cenie 750 tys. zł, w którym będą cztery lub pięć pokoi lub za tą cenę zbudować  150 metrowy dom.– mówi Michał Rudnicki, Emmerson Realty.

Co ważne,  koszty utrzymania  domu są często niższe niż mieszkania, ale czy będzie nas stać w najbliższych latach na kupienie działki i wybudowanie własnego domu? – podsumowuje Jarosław Mikołaj Skoczeń, Emmerson Realty.

Foto: crichtonphoto.com|

W debacie wzięli udział: Jarosław Sadowski, Expander; Jarosław Jędrzyński, Rynek Pierwotny; Michał Rudnicki, Emmerson Realty, Aleksander Skirmuntt, Maxon i prowadzący Jarosław Mikołaj Skoczeń, Emmerson Realty.

Wideo: @MarketNews24

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: