Nie żyje były premier Jan Olszewski

2
124

 Pełnił on funkcję premiera w latach 90., a w ostatnim czasie usunął się w cień. Niedawno dowiedzieliśmy się, że przebywa w szpitalu, a dziś rano potwierdzono najgorsze wieści. Jan Olszewski był jednym z najważniejszych polityków pierwszych lat III Rzeczypospolitej. Po latach spędzonych w Sejmie i klęsce w kolejnych wyborach w 2006 roku postanowił więcej nie kandydować i skupić się na roli doradczej.

Od tego czasu było o nim cicho, rzadko wypowiadał się w mediach i nie cieszył się wielkim zainteresowaniem mieszkańców kraju. Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że jego stan zdrowia jest najsłabszy od lat. Jak donosi „Super-Express”, były premier znalazł się w szpitalu z powodu poważnej, lecz przede wszystkim tajemniczej dolegliwości. Sprawa wyglądała bardzo poważnie, bo do miejsca opieki medycznej zabrała go karetka. Jak czytamy w dzienniku, jego stan był bardzo ciężki.

 Jan Olszewski nie żyje Okazuje się, że Jan Olszewski trafił do Wojskowego Instytutu Medycznego na oddział neurologii. Kilka dni temu mężczyzna zemdlał we własnym domu i od tamtej pory nie było z nim żadnego kontaktu. Sytuacja wyglądała bardzo poważnie, a potwierdzonych informacji nie było za dużo. Dziś z samego rana oficjalnie ogłoszono jednak, że polityk zmarł wczoraj wieczorem. Nie były to jego pierwsze poważne problemy ze zdrowiem. Podobny wypadek zdarzył mu się w listopadzie ubiegłego roku, gdy upadł na podłogę we własnym domu, co spowodowane było problemami z sercem. Jan Olszewski zmarł w szpitalu Lekarze długo badali jego przypadek i długo nie wiedzieliśmy zbyt wiele o postępach w jego leczeniu, ale dzisiaj doczekaliśmy się potwierdzenia najgorszych informacji. O całej informacji poinformował na swoim Twitterze prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski. Olszewski był jednym z najważniejszych polityków w polskim Sejmie na początku lat 90.

W grudniu 1991 roku uzyskał nominację na urząd premiera z rąk prezydenta Lecha Wałęsy. Jego kadencja potrwała jednak zaledwie pół roku, bo już w czerwcu 1992 roku Sejm przegłosował wotum nieufności wobec jego rządu. Od tego czasu były premier dwukrotnie uzyskiwał mandat poselski, a po roku 2005 i kolejnych przegranych wyborach zdecydował się na definitywny koniec pracy w roli aktywnego polityka. Za swoje wcześniejsze zasługi został nagrodzony Orderem Orła Białego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, dla którego zresztą później pracował w roli doradcy. W ostatnich latach na dobre odszedł od polityki.

Od redakcji: To bez wątpienia jeden z najciekawszych życiorysów wśród polskich polityków. Olszewski był obrońcą w procesach politycznych. Bronił opozycjonistów w wielu sprawach. W Solidarności wraz z Janem Siłą Nowickim i Wiesławem Chrzanowskim stanowili tak zwaną grupę opozycjonistów niezależnych. Wystąpienie Olszewskiego odegrało wielką rolę w niedopuszczeniu do strajku generalnego po pobiciu Jana Rulewskiego w marcu 1981 roku. Lech Wałęsa przeciwny był strajkowi,  wystąpienie Olszewskiego przekonało salę.  Komisja Krajowa” S” obradowała wówczas na wyjazdowym posiedzeniu w Bydgoszczy.

W wolnej Polsce był premierem, moim zdaniem kiepskim. Moim zdaniem Olszewski nie rozumiał wagi wchodzenia Polski w struktury europejskie. Poległ na źle, bezmyślnie prowadzonej lustracji.

Polska żegna jednego z wielkich swoich polityków. Osobę, która odegrała wielką rolę w dochodzeniu do niepodległości. Pogrzeb ma mieć charakter państwowy. Nic nie odbierze Olszewskiemu Jego zasług w czasie walki o niepodległość.

Tekst i wideo: @Aktualności 360

2 Komentarze

  1. Olszewski był socjalistycznym narodowcem o czym wszyscy wiedzieli. Jako premier był niezgułą, bez ikry, bez pomysłu na Polskę. Co innego jako mecenas, obrońca, adwokat “Solidarności”. Tu wspaniale sprawdził się.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: