Koniec naszej cywilizacji po 2050 roku

2
230


Powstaje coraz więcej raportów dotyczących zmian klimatycznych na  Ziemi. Ostatni raport, opracowany w Australii przez specjalistów wcześniej zatrudnionych w koncernach naftowych, oraz pracujących dla sektora węglowego nie pozostawia złudzeń. Cywilizacja nasza zakończy się po 2050 roku. Około tej daty zacznie się jej upadek.

Autorzy raportu stwierdzają, iż dla odwrócenia tego trendu potrzebna jest mobilizacja do tej porównywalnej, z czasów II wojny światowej. Były dowódca australijskich sił zbrojnych : Chris Barrie stawia w raporcie tezę, iż zaraz po wojnie jądrowej, globalne ocieplenie jest największym zagrożeniem dla życia na Ziemi.

Raport stawia tezę, iż nie jest jeszcze za późno, ale odwrócenie niekorzystnego trendu wymaga podjęcia bardzo radykalnych działań.

Autorzy raportu, wśród nich Ian Dunlop, pracujący dawniej w przemyśle surowców kopalnych, nieco inaczej podchodzą do sprawy niż inni autorzy. Traktują oni globalne ocieplenie jako podstawowe zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Zdaniem autorów raportu po 2050 roku przetrwamy jako gatunek, ale cywilizacja, w efekcie coraz szybciej następujących zmian klimatycznych upadnie.

 W raporcie znajdujemy sporo mocnych stwierdzeń: “Większość regionów na świecie odnotowuje znaczny spadek produkcji żywności i rosnącą liczbę ekstremalnych zdarzeń pogodowych, w tym fal upałów, powodzi i burz. Produkcja żywności jest niewystarczająca do wyżywienia globalnej populacji i ceny jedzenia gwałtownie rosną. (…) Skala zniszczenia wykracza poza nasze modele i pojawia się możliwość upadku cywilizacji”.

Autorzy raportu stwierdzają, iż zmiany klimatyczne następują  szybciej, niż wieszczono to w wielu poprzednich raportach. Dlatego potrzebna jest wielka mobilizacja dla budowy bezemisyjnej gospodarki.

Niestety takiej mobilizacji nie widać. Dla przykładu głupi polski rząd buduje wielką elektrownię węglową w Ostrołęce. Takie działanie to tworzenie bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski. Mobilizacji nie widać w gospodarkach największych emitentów zanieczyszczeń, czyli w  USA, w Rosji, Chinach.  Indie także można dopisać do tej listy wrogów ludzkości.

Foto: tylkonauka.pl

Opracował AJ

Wideo: @Climate State

2 Komentarze

  1. głupi polski rząd buduje wielką elektrownię węglową w Ostrołęce – mądry rząd polski powołał komitet budowy elektrowni atomowej, wydał na ten komitet prawie tyle co budowa elektrowni atomowej i na tym sie skończyło. Elektrownia atomowa zła, węglowa zła, wiatrowa nie wydajna, na elektrownię wodną nie ma wody, w Anglii budują elektrownię napędzana przypływami i odpływami morskimi, nasz Bałtyk sie do tego nie nadaje, chyba żeby zrobic aneksje cieśnin duńskich ale to zaraz zrobią na nas embargo jak za Krym, i gdzie sie nie obrócisz zadek z tyłu. Pozostaje elektrownia gazowa ale gaz ruski to tez odpada.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: