Kongres USA rozpoczyna śledztwo dotyczące korupcji prezydenta

0
213


Komisja sprawiedliwości Izby Reprezentantów USA wszczyna śledztwo, które dotyczyć będzie m.in. utrudniania działania wymiaru sprawiedliwości przez prezydenta Donalda Trumpa, afery Russiagate i korupcji w administracji publicznej.  Dochodzenie obejmie więc praktycznie dziedziny aktywności administracji, posiada bardzo szeroki zakres. Być może zbyt szeroki. Trzeba pamiętać o tym, iż to Komisja Sprawiedliwości jest tą, która prowadzi postępowanie dotyczące odwołania prezydenta z urzędu.

Dochodzenie prowadzić będzie Jerry Nadler, przewodniczący Komisji Sprawiedliwości izby Reprezentantów. Komisja Zwróciła się do 81 osób i wielu podmiotów, o wydanie stosownych dokumentów. Komisja Sprawiedliwości Kongresu badać będzie sprawy jak i działalność osób z kręgu rodziny prezydenta, jak Donald Trump jr., czy Ivanka Trump i inni, na przykład CFO, czyli główny księgowy Trump Organization. osby i agencje mają 14 dni na przekazanie dokumentów.

Komisja będzie między innymi badała sprawę spotkania syna i zięcia Trumpa, Donalda juniora i Jareda Kushnera z rosyjską prawniczką Natalią Weselnicką, które odbyło się w czerwcu, przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku, w Trump Tower – podaje dziennik “The Hill”.

Przedmiotem dochodzenia będą też kontakty osób ze sztabu wyborczego Trumpa i jego otoczenia z przedstawicielami Kremla oraz plany Trump Organization dotyczące nieruchomości w Moskwie. Dochodzenie dotyczyć będzie z kampanii wyborczej Trumpa i z otoczenia biznesowego.

Komisja, w ramach dochodzenia, zwróciła się o udostępnienie dokumentów m.in. do Białego Domu, FBI, ministerstwa sprawiedliwości i byłego prokuratora generalnego Jeffa Sessionsa.

Prezydent USA Donald Trump zapytany dziś, czy będzie współpracował z komisją w ramach śledztwa, które go obejmie, odparł: – Współpracuję cały czas ze wszystkimi.

W pierwszym etapie dochodzenia Demokraci zamierzają zgromadzić dokumenty, dotyczące także międzynarodowych płatności Trumpa. List z żądaniem wydania dokumentów dostał  także przyjaciel prezydenta David Pecker. Szef  kompanii wydającej pismo National Enquier, które kupował prawa do publikowania określonych tematów, na przykład wyznań kochanek prezydenta lub innych tekstów, które mogły zaszkodzić prezydentowi.

Tak więc dochodzenie, rozpoczęte dzisiaj przez Kongres będzie miało niezwykle szeroki zakres.  Po zgromadzeniu dokumentów pewnie rozpoczną się publiczne przesłuchania. Niektórzy twierdzą, iż dochodzenie jest zbyt szerokie, trudno będzie szybko zakończyć. Jak będzie zobaczymy.

Foto: New York Post

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: