Demokraci zaczynają batalię o udostępnienie raportu Muellera

0
406


Demokraci w Kongresie USA mają już w środę przegłosować, aby Komisja Sprawiedliwości Izby Reprezentantów wystąpiła z sądowym wezwaniem, tak zwaną „subpoena” wzywającą do udostępnienia Kongresowi pełnej wersji raportu Muellera. Do tej pory z 400 stronicowego raportu znamy cztery strony i to nie raportu, tylko impresji na jego temat Prokuratora Generalnego Williama Barra. Oczywiście należy spodziewać się, iż Barr nie zastosuje się do wezwania i sprawa trafi do sądu. Oczywiście Barr i pewnie Biały Dom, jak zajdzie potrzeba będą się odwoływać, więc sprawa potrwa. Może ona stanowić jeden z tematów kampanii wyborczej.

Demokraci w Kongresie mają dość zabawy w kotka i myszkę i domagają się pełnej wersji raportu Muellera, nie zgadzają się na ingerencje zapowiedziane przez Barra. W środę wraz z wysłaniem „subpoeny do Barra rozpocznie się batalia prawna o poznanie raportu Muellera.

Przypomnijmy, iż prezydent Richard Nixon zrezygnował z urzędu, po tym jak sąd nakazał Białemu Domowi udostępnienie taśm z nagrań rozmów prowadzonych w Gabinecie Owalnym Białego Domu. Z taśm jednoznacznie wynikało, iż to prezydent polecił wynajęcie grupy tzw. hydraulików, którzy dokonali włamania do siedziby Partii Demokratycznej.

Jeden z komentatorów stwierdził, iż w tej chwili można odnieść wrażenie, że w USA obowiązują standardy klasycznej republiki bananowej. Zwolennicy władcy wybrali sobie Prokuratora Generalnego, który decyduje o tym, co Amerykanom wolno przeczytać na temat ich prezydenta.

Prezydent zamknie południową granicę USA?

Prezydent Donald Trump grozi, że o ile Meksyk, szybko nie zatrzyma napływu nielegalnych imigrantów do USA ,on zamknie południową granicę USA w całości lub z części. Trudno ogarnąć gospodarcze konsekwencje takiego kroku.

Rząd USA ponadto wstrzymał pomoc dla Gwatemali, Hondurasu i San  Salwadoru. Właśnie z tych krajów sunie do Ameryki rzeka imigrantów.  Sytuacja jest rzeczywiście skomplikowana, zaś polityka USA wobec Ameryki Środkowej, to długa historia porażek, ale także nieudanych interwencji militarnych, w Hondurasie na przykład na żądanie miejscowych plantatorów.

Sytuacji tej nie stworzyła obecna administracja to fakt, ale także i ona nie żadnego pomysłu na rozwiązanie tego problemu.

Sytuacja jest poważna nie tylko we wspomnianych krajach. Bombą zegarową jest także Wenezuela.

Co z tego wyjdzie, zobaczymy! Do sprawy z pewnością będziemy wracać. Ameryka Środkowa. to miękkie podbrzusze Ameryki, które przysporzy jeszcze wielu kłopotów.  Zamknięcie granicy niczego nie rozwiąże. Z tym raczej wszyscy się zgadzają.

Foto: Wall Street Journal

AJ

WordPress › Error

There has been a critical error on this website.

Learn more about troubleshooting WordPress.