Ciągle brak refundacji leków niezbędnych w leczeniu raka prostaty

0
122

Nowotwór dotyka coraz większą liczbę ludzi na świecie, że nie sposób wymysleć jednego wspólnego leku dla wszystkich. W dyskusji wciąż pojawiają się tematy raka piersi, płuc, jelita grubego. Jednak powszechnie zapomina się o odmianie dotykającej prostaty, która zbiera żniwo na całym świecie. Jego leczenie nie należy do prostych. Rak prostaty z roku na rok staje się coraz większym problemem.

Często zmiany pojawiają się w organach, których zwykle nie kontrolujemy podczas rutynowych wizyt u lekarza. Zaniechanie badań może więzać się z nieuchronnym ryzykiem śmierci. Jednak jeśli choroba zostanie zdiagnozowana odpowiednio wcześnie, dużym problemem jest sam proces leczenia.

Ze środków budżetowych przyznawane jest dofinansowanie wielu różnych chorób. Niestety rak prostaty ciągle jest dostrzegany w niewystarczającym stopniu.

Niestety, przy refundacji środków z NFZ rak prostaty ciągle jest pomijany. Pomimo wielu starań lekarzy i pozytywnej opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji na liście leków refundowanych nie znalazły się pełne środki przeznaczone na leczenie raka prostaty. Pacjenci mogą korzystać jedynie z jednego z dwóch leków niezbędnych przy leczeniu prostaty. Oba są równie ważne w procesie leczenia raka gruczołu krokowego. Są to abirateron i enzalutamid. Każdy z tych leków ma inny mechanizm działania. Jak jeden lek spowoduje, że umrze 90% komórek rakowych, to trzeba zrobić wszystko, aby zniszczyć pozostałych 10%, bo tylko w ten sposób można zapanować nad rakiem, wyjaśnia dr. hab. Anna Kołodziej, cytowana przez ‘Newsweek” Leczenie połowiczne, jakie w tej chwili jest dostępne dla chorych jest niezwykle niekonsekwentne. Chorzy zmuszeni są do podejmowania ryzykownej terapii, która nie jest w stanie ich całkowicie wyleczyć Dlatego zdaniem lekarzy konieczna jest refundacja drugiego leku.

Rak prostaty jest jednym z najczęściej wykrywanych nowotworów, wykrywanych u mężczyzn zwłaszcza w podeszłym wieku. Obecnie znane są nowe metody diagnostyczne, które znacznie pomogły zwiększyć wykrywalność choroby. Również techniki operacyjne pozwalają zakończyć problem po jednym zabiegu. Dlaczego więc dlaczego mimo wielu obietnic nie wprowadza się refundacji tego jednego ważnego leku? Nie istnieje żadne racjonalne wytłumaczenie tej sytuacji.

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: