15 banków centralnych obniżyło stopy procentowe

0
99


Strach przed recesją jest coraz silniejszy. W ciągu dwóch miesięcy aż 15 banków centralnych obniżyło stopy procentowe. Efekty mogą pojawić się jednak zbyt późno.

Szczególnie niepokojące dane napływają z Niemiec. Już II kw. przyniósł spadek PKB, a w kolejnym ma być jeszcze gorzej.

– Ekonomiści uważają, że z recesją mamy do czynienia, gdy PKB spada przez dwa kolejne kwartały, dlatego tak ważne są dane napływające z Niemiec – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Polska gospodarka jak dotąd dobrze broniła się przed niemieckim spowolnieniem, ale jest od niej uzależniona. Niemcy to najważniejszy polski partner handlowy.

Reakcja banków centralnych jest wyjątkowa, ze względu na skalę i tempo w jakim podejmowano decyzje.

– Efekty decyzji banków centralnych pojawią się, nie wiadomo jednak czy nie okaże się, że zbyt późno – komentuje dr P.Kwiecień.

Od redakcji. Jednak nie można pominąć tego, co działo się na szczycie G-7 i totalnego chaosu, czynionego przez prezydenta Donalda Trumpa. Obserwując zachowanie giełdy można odnieść wrażenie, iż rynek, prezesi wielkich spółek, także instytucji finansowych, nie analizują wydarzeń, biorą marzenia za rzeczywistość. Bardzo chcieliby aby doszło do porozumienia z Chinami, niestety w tej chwili nic na to nie wskazuje.

Niestety finansami zarządzają  ludzie marnie zorientowani w wydarzeniach. Donald Trump w trakcie szczytu G-7 nie wziął udziału w dyskusji dotyczącej kryzysu klimatycznego.  Potem opowiadał o jakimś telefonie z Chin i o powrocie Chin do rokowań handlowych. Chiny z kolei twierdzą, iż żadnego telefonu nie było. Prezydent Trump w trakcie szczytu G-7, złagodził nieco retorykę dotyczącą wojny handlowej z Chinami. Nowych faktów jednak nie było, Chiny nie zmieniły swojej pozycji negocjacyjnej. Na giełdzie, nic nie znaczące gadanie potraktowano, jako nieistniejącą w realnym świecie zapowiedź poprawy.

Trump chce, aby następny szczyt G-7 odbyło się z udziałem Rosji, w jego klubie golfowym na Florydzie. Prezydent miał jeszcze pomysł nuklearnego bombardowania huraganów, ale to nazwijmy to delikatnie, nie do końca przemyślane.

Wideo: @MarketNews24

Skomentuj

Prosze wpisz komentarz!
Wpisz Imie: